10 места на грчкиот остров Тасос што вреди да ги посетите

Од лагуната Giola со природен карпест базен, до планинското село Panagia, на Тасос има бројни места што вреди да ги видите. Зошто овој грчки остров е совршена летна дестинација?

10-mesta-na-tasos-shto-vredi-da-gi-vidite-01.jpg

Островот Тасос е популарна дестинација за летување за Македонците, а навистина нуди по нешто за сечиј вкус.

Има прекрасни плажи, уникатни села, како и археолошки пронаоѓалишта покрај брегот.

10 места на Тасос што треба да ги видите:

Лагуната Giola

Giola е природен карпест базен сместен на јужниот дел од островот.

Карпите околу природниот базен достигнуваат и до осум метри, па се одлични за љубители на адреналин.

View this post on Instagram

A post shared by Iveta Bērtiņa (@iveta___atevi)

Единственото езеро на островот

Единственото езеро на Тасос се наоѓа во близина на селото Maries. Езерото е вештачко и пливањето во него е забрането, но е одлична локација за риболов и кампување.

Во близина има река со водопад покрај која можете да шетате низ густата вегетација.

Манастирот Архангел Михаил

Дури и ако не сакате да посетувате цркви и други верски храмови, вреди да го посетите манастирот Архангел Михаил (Holy Monastery of Archangel Michael).

Се наоѓа на околу 25 километри од Лименас, а изграден е во 18-тиот век.

Она што го прави посебен е фактот дека манастирот е изграден на работ на огромна карпа.

Древниот град Aliki

Aliki (или Alyki) е древен град во југоисточниот дел на Тасос и се наоѓа покрај море.

Овде можете да го видите и древниот рудник за мермер каде што под самата површина на водата се гледаат мермерни карпи.

Плажи Aliki

Ако го посетувате древниот град, не заборавајте да ги видите и околните плажи.

Во оваа област има два залива, а плажите се со камчиња и песок.

На едната плажа има одморалиште со многу таверни, додека другата е помирна и обично нема многу туристи.

Во близина на плажите е и археолошкото пронаоѓалиште.

https://www.instagram.com/p/CgO9kuOq_OM/

https://www.instagram.com/p/Ciav2WqDHhy/

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

10 места низ Европа што можете да ги посетите ова лето 2023 Полуостровот Истра е преубав дел од Хрватска кој вреди да се посети на лето, осо...
Ја посетив Махо, популарна плажа до аеродром на Карибите - Постојано нè надлетуваа авиони, имаше огр... На островот Сент Мартин вистинска атракција е плажата Махо, само поради нејзинат...
Викенд предлози: Подзаборавени села во Македонија што треба да ги посетите (раскажуваат историја) Колку и да ја истражуваме нашата земја никогаш не може да се заситиме од волшебн...
Каде да летувате во Хрватска ако сакате песочни плажи? За Хрватска, првата помисла за плажите најчесто е карпести и камени плажи со кри...
Го посетив селото на Попај морнарот во Малта - бајковита дестинација која ме врати во детството и ми... Она што навистина ме врати во детските денови и ја разбуди мојата меморија со сл...
Матка и уште 7 живописни кањони во Европа што го одземаат здивот Од Матка во Македонија, до Samaria на грчкиот остров Крит, Европа крие бројни жи...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg