Марија Стамболиќ за патувањето во Јапонија: „Мажи во костуми на полноќ играат Покемон и пијат виски во бар, Токио е организиран хаос“

„Во Јапонија не беше културно да се зборува во метро и исто така телефоните мораа да бидат на нечујно. Секаде беше тивко. Дури и во ресторани беше толку тивко што можеше да се слушне тропањето на приборот за јадење“, раскажува Марија Стамболиќ од Скопје за CRNOBELO.com.

marija stambolikj japoncite se unikatni imaat mnogu nepisani pravila a tokio e organiziran haos 2

Марија Стамболиќ е машински инженер од Скопје која најмалку еднаш, а најчесто неколкупати годишно сака да посети нова далечна дестинација.

По Бали, Мексико и уште многу други дестинации на ред е Јапонија.

Во продолжение следува разговор со Марија која ни раскажува за нејзиното патување во оваа невообичаена и интересна земја:

Марија, неодамна се врати од едно необично патување. Кои беа твоите главни интереси и цели за посета на Јапонија?

Долго време планирам да ја посетам Јапонија. Бев сигурна дека еден ден ќе одам, но само требаше да се погоди пригодата.

Откако прочитав дека мерките против Ковид се конечно укинати после 3 години, знаев дека една од следните дестинации ќе биде Јапонија. Пред сè желба ми беше да го посетам Токио, но кога веќе одам дотаму зашто да не истражам и повеќе.

marija stambolikj japoncite se unikatni imaat mnogu nepisani pravila a tokio e organiziran haos 7 

Кои специфични аспекти од јапонската култура и традиција сакаше да ги доживееш штом се најде таму?

Јапонците отсекогаш ми биле впечатливи додека патувам и ги среќавам низ разни земји низ светот. Едноставно се разликуваат од другите луѓе со нивната ексцентричност.

Секогаш се воодушевувам кога ќе прочитам некоја репортажа како Јапонците сами ги чистат салите и стадионите после некој натпревар. Поради тоа сакав и се решив да патувам бидејќи имав желба повеќе да се запознаам со нивната култура и начин на живот во Јапонија.

 marija stambolikj japoncite se unikatni imaat mnogu nepisani pravila a tokio e organiziran haos 6

Колку дена престојуваше во Токио? Кои културни и историски знаменитости успеа да ги посетиш?

Во Токио престојував вкупно 7 дена. Првите три дена бевме сместени во Шинџуку и го истражувавме западниот дел од градот. Сите оние слики на интернет од Токио со неонски светла и гужви се од овој дел.

Ја посетивме хипстерската област Хараџуку, а на само неколку минути од неа се наоѓа еден од најубавите храмови Meiji Jingu. Храмот се наоѓа во огромен парк во кој забораваш дека си во еден од најголемите градови во светот.

Ја посетивме и кулата Shibuya Sky од каде има 360 степени поглед на Токио.

Летот ни беше до и од Токио. Поради тоа во средината од патувањето бевме на други места во Јапонија, а последните 4 дена се вративме да го истражиме и источниот дел на Токио. Тука го посетивме Senso Ji – најстариот будистички храм во Токио како и областите: Акихабара, Гинза, Асакуса, Одаиба, итн.

 marija stambolikj japoncite se unikatni imaat mnogu nepisani pravila a tokio e organiziran haos 5

Како би ја опишала целокупната атмосфера во Токио? Постои ли одреден збор или фраза што ти паѓа на ум?

Првата помисла што ми доаѓа на ум кога ќе се спомне Токио е целиот тој организиран хаос. Насекаде имаше луѓе, локалци и туристи, но сè беше организирано.

Јапонците се многу дисциплинирани и културни луѓе што почитуваат ред. Секаде се чекаше ред, без разлика дали за влез во метро, автобус, продавница, итн.

Исто така, Токио е најчистиот град што го имам посетено. Ретки беа кантите за отпадоци, но немаше ниту едно ѓубренце на улиците.

 marija stambolikj japoncite se unikatni imaat mnogu nepisani pravila a tokio e organiziran haos 16

Што ќе ни кажеш за уникатните аспекти на транспортниот систем во Токио? Имаш ли совет како најбрзо и најефикасно да се движиш низ градот?

Како и сите метрополи, така и во Токио, најефикасен начин на движење е со јавниот превоз (поготово метро). Во Токио и околината живеат околу 38 милиони луѓе, плус илјадници туристи, така што јавниот превоз мора да функционира беспрекорно. Така и беше. Сè беше на време, брзо и организирано.

Метро станиците ме потсетуваа на терминали на аеродром бидејќи имаа премногу излези означени со букви и бројки. За навигација користевме Google Maps и точно знаевме на кој излез или влез треба да го користиме.

Секоја грешка нè чинеше дополнително половина час одење. Постои картичка Suica којашто се надополнува и може да се користи за секој тип на превоз. Па дури и со неа можеше да се плаќа на некои вендинг машини или маркети како 7 Eleven.

 BeFunky collage

Какви им се интересите на младите? Што е она им го привлекува вниманието?

Јапонците се уникатни. Сакаат мода и се облекуваат тренди на ексцентричен начин.

Понекогаш се чувствував како да се наоѓам на Fashion Week. Сакаат луксузни брендови. На секој чекор имаше продавници од најпознатите светски модни брендови.

Девојките беа опседнати со козметика, па забележав многу што се дотеруваа, шминкаа, па и чистеа лице во метро, на аеродром, секаде. Воопшто не беше чудно да се забележат маскирани луѓе во аниме костими низ улиците.

Играат игри на телефон (поготово Покемон) цело време дури и при движење. На секој чекор има огромни играчници каде што играат игри со возење автомобили, кошарка, Гитар Хиро, пеат на караоке,  итн.

 marija stambolikj japoncite se unikatni imaat mnogu nepisani pravila a tokio e organiziran haos 11

Освен Токио, кои други градови ги посети?

Освен Токио ги посетив Осака и Кјото.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Стефан Савевски за патувањето во Јордан: „Ја посетив Петра 4 пати, за Македонците треба виза, а лока... „Невозможно е да пропаднеш во водата на Мртвото Море дури и да вложиш напор, сам...
Ивана Угриновска за патувањето во Тајланд: „Сама возев мотор низ џунгла во 3 наутро“ „Секој сака да ужива во луксузни хотели, но јас сакам да искусам многу повеќе од...
Милош Боев: „Работам во Нигерија како инженер - полиција со оружје ме чува 24/7, едвај се навикнав“ „И одењето во ноќен клуб е со режим за безбедност. Ми приоѓаа луѓе кои сакаат за...
Бранко Илиески за патувањето во Перу: „100 пати да се вратам на Мачу Пикчу, нема да ми биде здодевно... „Во Перу јадат и морски прасиња. Ги печат на жар, како во фурна. Секако дека про...
Моделот Павле Николовски го посети Исланд: „Ручек во ресторан не е под 150 евра, најевтин бургер е 2... „Исланд е третата најскапа земја во светот, а цените се скоро 10 пати повисоки о...
Милош Боев: „Работев во Етиопија 8 месеци како градежен инженер – сакав да се вратам назад со првиот... „Кога пристигнав во кампот, од сите страни беше затворено со бетонска ограда вис...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg