Филмови од раните 2000-ти што ќе ви разбудат носталгија

По Индијана Џонс, хит беше Лара Крофт, а за оние кои не сакаат видеоигри, овде е National Treasure со Николас Кејџ во главната улога…

filmovi-od-ranite-2000-ti-shto-kje-vi-razbudat-nostalgija-01.jpg

Зарем ви се верува дека поминаа повеќе од 20 години од 2000-та?

Поп културата во раните 2000-ти имаше посебна магија. Имавме некоја примитивна технологија колку да се чувствуваме модерно, но не знаевме да ја користиме најдобро.

И, сите ги гледавме истите филмови и серии, ги читавме истите книги, бидејќи нешто друго не ни беше достапно.

Во продолжение 10 филмови кои ќе ве вратат во раните 2000-ти:

Mr. & Mrs. Smith

Филмот за кој се верува дека „му пресуди“ на бракот на Бред Пит и Џенифер Анистон во реалноста.

Во филмот, Пит и Анџелина Џоли се во брак, несвесни за фактот дека и двајцата се тајни агенти.

Нивниот живот тргнува во нова насока кога дознаваат дека нивните агенции ги најмиле да се убијат еден со друг.

Twilight

Без разлика што мислите за Twilight, ако сте биле тинејџер/ка во 2000-тите, не веруваме дека сте го пропуштиле филмот (па и книгите).

Главниот лик е Бела Свон, средношколка која се вселува во дождливо гратче кај татко ѝ.

Овде се вљубува во Едвард Кален кој е ништо друго, туку вампир.

The Devil Wears Prada

Со Ен Хатавеј и Мерил Стрип во главните улоги, ова е филм во кој многумина уживаат и денес.

Ликот на Стрип е инспириран од единствената Ана Винтур, додека Хатавеј глуми млада девојка која се вработува како асистентка на главната уредничка на престижно модно списание.

The Ring

Веројатно не постои хорор филм кој ве плашел повеќе од The Ring.

Дејството се фокусира на морничава видеокасета со уште поморничави сцени на кои се гледа девојка која излегува од бунар.

Оној кој ќе ја изгледа касетата, добива телефонски повик и закана дека ќе умре за седум дена…

The Fast and the Furious

Fast and Furious е серијалот кој чекаме да заврши веќе неколку години (бидејќи така најавуваа креаторите), но скоро секоја година добиваме ново продолжение.

Во најпрвиот филм, главниот лик Доминик и неговите пријатели почнуваат да го привлекуваат вниманието на полицијата поради трките со автомобили, но и неколку кражби.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Кој морничав филм да го изгледате викендов, според хороскопскиот знак? На Лавовите сигурно ќе им се допадне Interview with the Vampire, додека Близнаци...
10 од најдобрите филмови од 2020-та до денес што можеби сте ги пропуштиле Ако сте расположени за акциона комедија, вреди да му дадете шанса на Bullet Trai...
10 ужасни филмови кои вреди да ги изгледате (и веќе се сметаат за култни) The Room се смета за најлошиот филм на сите времиња кој мора да се изгледа, доде...
10 филмови што ќе ве внесат во есенско расположение Ако сакате крими приказна, изгледајте го Clue, a доколку сакате филм со доза маг...
10 филмови што никогаш нема да ви станат здодевни (колку пати и да ги гледате) Од The Devil Wears Prada до Forrest Gump, има филмови што ретко кој ги изгледал ...
10 филмови со силни и инспиративни жени во главните улоги Бремена тинејџерка која носи тешка одлука за најдоброто на нероденото дете, сред...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg