Џеки Чен – 142 улоги: Славни актери и актерки кои во нивната кариера снимиле над 100 филмови


Џеки Чен – 142 улоги: Славни актери и актерки кои во нивната кариера снимиле над 100 филмови

Филмовите и сериите навистина имаат моќ да го задржат нашето внимание.

dzheki-chen-142-ulogi-slavni-akteri-i-akterki-koi-vo-nivnata-kariera-snimile-nad-100-filmovi-01.jpg

За ова, покрај приказните и заплетете во нив, од голема важност е и изведбата на актерите. А, некои актери и актерки се покажале како толку добри, што Холивуд постојано има работа за нив.

Погледнете кои актери и актерки се појавиле во над 100 филмови во нивната кариера:

Бет Дејвис – 123 улоги

Бет ја градеше актерската кариера во период кога во филмската индустрија владееја мажите. Таа е родена во 1908-ма, а ја започна кариерата на 21 година, на Бродвеј.

Откако потпиша договор со Warner Bros. за филмот The Man Who Played God, таа стана огромна ѕвезда, а подоцна си заработи и Оскар.

Со вкупно 123 улоги, Бет стана и најплатената жена во Америка. За жал, таа почна во 1989-та од рак на дојката.

dzheki-chen-142-ulogi-slavni-akteri-i-akterki-koi-vo-nivnata-kariera-snimile-nad-100-filmovi-02.jpg

Џуди Денч – 128 улоги

Џуди е родена во 1934-та, а кариерата ја започна како театарска актерка. Првата филмска улога ја доби во 1964-та, а оттогаш се има појавено во 128 филмови.

Таа има освоено Оскар, BAFTA, Златен Глобус и безброј дури филмски награди.

dzheki-chen-142-ulogi-slavni-akteri-i-akterki-koi-vo-nivnata-kariera-snimile-nad-100-filmovi-03.jpg

Ентони Хопкинс – 137 улоги

Роден во 1937-ма, Ентони стана еден од најбараните актери во Холивуд. И тој ја започна кариерата во театар во 60-тите, а првпат се појави на филмското платно во 1967-ма.

Улогата во Silence of the Lambs му донесете и Оскар, а досега тој се има појавено во речиси 140 филмови.

dzheki-chen-142-ulogi-slavni-akteri-i-akterki-koi-vo-nivnata-kariera-snimile-nad-100-filmovi-04.jpg

Џеки Чен – 142 улоги

Џеки Чен е роден во 1954-та и покрај актерството, тој е познат и по боречките вештини. Тој стана дел од филмската индустрија во 1970-тите, појавувајќи се во неколку филмови со Брус Ли.

Кога се сети да направи комбинација од боречки вештини и комедија, актерот стекна светска слава. Во 2016-та, тој доби почесен Оскар за неговото творештво и се има појавено во 142 филмови.

dzheki-chen-142-ulogi-slavni-akteri-i-akterki-koi-vo-nivnata-kariera-snimile-nad-100-filmovi-05.jpg

Сузан Сарандон – 161 улога

И на 73 години, Сузан сè уште е активна на филмската сцена. Првата улога ја доби во 1970-та, а 12 години подоцна си заработи и номинација за Оскар.

Актерката се има појавено во дури 161 филм.

dzheki-chen-142-ulogi-slavni-akteri-i-akterki-koi-vo-nivnata-kariera-snimile-nad-100-filmovi-06.jpg

Мајкл Кејн – 176 улоги

Мајкл е роден во 1933-та, а најпрво работел во театар и телевизија.

Откако стана филмски актер, па до денес, тој се има појавено во 176 филмски проекти, а има освоено Оскар и Златен глобус.

dzheki-chen-142-ulogi-slavni-akteri-i-akterki-koi-vo-nivnata-kariera-snimile-nad-100-filmovi-07.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Актери кои ги мразеле нивните најпознати улоги досега Иако овие улоги им донеле голема слава на некои од најпознатите актери во Холиву...
Филмски маратон: Филмови и серии со Том Харди Заводникот Том Харди, освен што е миленик на дамите низ светот, умее да глуми на...
20 филмови кои направија најмногу пари во 2018-та Додека повеќето се жалат дека во последно време нема добри филмови и дека само с...

Најчитани неделава