Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Кога некој брза – автомобилот се расипува и уште 19 филмски клишеа кои (најчесто) не се случуваат во реалноста

Без разлика дали станува збор за холивудски блокбастер или помалку познат филм, филмските клишеа се присутни насекаде, а уште поинтересно е што повеќето од нив скоро никогаш не се случуваат во реалноста.

koga-nekoj-brza-avtomobilot-se-rasipuva-i-ushte-19-filmski-klishea-koi-najchesto-ne-se-sluchuvaat-vo-realnosta01.jpg

Филмската индустрија постои околу 120 години и оттогаш се снимени над 6 милиони филмови. Никој никогаш нема да ги изгледа сите, но доволно е да погледнете неколку за да сфатите дека одредени работи се повторуваат во речиси секој филм.

Поради некоја причина, во повеќето филмови се повторуваат работи што дефинитивно не би се случиле во реалноста. 

Погледнете кои се најчестите филмски клишеа - некои од нив се случуваат и во реалноста, но многу поретко:

Кога ликовите се „заглавени“ на пуст остров, на мажите веднаш им расте брада и коса, но кај жените не се појавува ниту едно влакно на телото

srednoshkolcite-imaat-telo-kako-vozrasen-bodibilder-filmski-klishea-koi-nikogash-ne-se-sluchuvaat-vo-realnosta-02.jpg

Професорите и наставниците секогаш продолжуваат да зборуваат дури и откако ќе заврши часот и учениците веќе излегле од училницата

srednoshkolcite-imaat-telo-kako-vozrasen-bodibilder-filmski-klishea-koi-nikogash-ne-se-sluchuvaat-vo-realnosta-03.jpg

Секогаш кога разговараат со своите деца, родителите во филмовите клекнуваат на колена

srednoshkolcite-imaat-telo-kako-vozrasen-bodibilder-filmski-klishea-koi-nikogash-ne-se-sluchuvaat-vo-realnosta-04.jpg

Ако ликовите се на погреб и одеднаш почне да врне, буквално сите веднаш вадат чадори

fotojet (2).jpg

Клучевите од автомобилот секогаш се во автомобилот

srednoshkolcite-imaat-telo-kako-vozrasen-bodibilder-filmski-klishea-koi-nikogash-ne-se-sluchuvaat-vo-realnosta-06.jpg

Ликовите си разговараат најнормално, без разлика што се во ноќен клуб со многу гласна музика

srednoshkolcite-imaat-telo-kako-vozrasen-bodibilder-filmski-klishea-koi-nikogash-ne-se-sluchuvaat-vo-realnosta-07.jpg

Ликовите кои немаат голема плата, ниту потекнуваат од богато семејство, секогаш имаат пари за луксузен стан

srednoshkolcite-imaat-telo-kako-vozrasen-bodibilder-filmski-klishea-koi-nikogash-ne-se-sluchuvaat-vo-realnosta-08.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

„Го гледав филмот Тома - ремек дело, емоција, не можам да се соземам, уште гуглам за него“ Совршен филм на кој сум плачела како никогаш досега – зошто не можам да престана...
Ен Хатавеј, Хит Леџер – познати актери кои добија Оскар за само неколку минути глума во филмот Ен Хатавеј освои Оскар за најдобра женска споредна улога со изведбата во Les Mis...
Вечерва во Преспав ќе гледате: Талат има ветена девојка од Џепчиште - како реагира Исаура? Инспектор Томе се сомнева дека Коста е „надуван“, а Талат има средба со родители...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg