Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Во Titanic не можеше да се спаси и Џек - Лаги во кои веруваме поради филмовите

Шлемовите на викинзите немале рогови, патувањето со брзина на светлината е невозможно, а во Titanic, смртта на Џек беше непотребна - се чини дека од филмовите почнавме да веруваме во многу лаги.

vo-titanic-mozheshe-da-se-spasi-i-dzhek-lagi-vo-koi-veruvame-poradi-filmovite01.jpg

Сите знаеме дека филмовите се фикција – дури и оние кои се направени според вистински настани, имаат фиктивни елементи, додадени од разни причини. Бидејќи сите гледаме филмови, сите и учиме по нешто од нив, но многу работи што сме ги научиле на овој начин се всушност лага.

Затоа, погледнете кои се вистинските факти зад лагите од филмовите:

Шлемовите на викинзите немале рогови

Во скоро секој филм или серија, Викинзите се претставени како моќни воини чии шлемови имале рогови. За жал, ова не е вистина. Досега имаме пронајдено само еден шлем за кој може да се каже дека е викиншки. Шлемот е откриен во 1943-та во Норвешка, датира од 10-иот век и на него нема рогови.

vo-titanic-mozheshe-da-se-spasi-i-dzhek-lagi-vo-koi-veruvame-poradi-filmovite-02.jpg

Покахонтас и Џон Смит не се вљубиле еден во друг

Вистинското име на девојката која била инспирација за цртаниот филм Pocahontas e Матоака, а Покахонтас бил нејзиниот прекар. Истовремено, таа и Џон Смит сигурно не започнале врска – кога тој првпат отишол во Америка, Покахонтас имала само 12 години, а тој – 28. Според некои историчари, тие можеби станале добри пријатели, но во нивниот однос немало ништо романтично.

vo-titanic-mozheshe-da-se-spasi-i-dzhek-lagi-vo-koi-veruvame-poradi-filmovite-03.jpg

Вилијам Волас не си го офарбал лицето со сина боја

Едно од најпрепознатливите нешта во филмот Braveheart е обоеното лице на шкотскиот херој Вилијам Волас. За жал, овој детаљ не постоел во реалноста. Сината боја ја на лицето ја користел народ кој потекнува од Келтите, и тоа неколку векови пред настаните во Braveheart.

vo-titanic-mozheshe-da-se-spasi-i-dzhek-lagi-vo-koi-veruvame-poradi-filmovite-04.jpg

Патувањето со брзина на светлината е невозможно

Во многу научно-фантастични филмови хероите патуваат со брзината на светлината, па други и побрзо од тоа. Но, според Ајнштајновата теорија на релативност, законите на физиката не го дозволуваат ова. Според Ајнштајн, возможно е да ѝ се приближите на брзината на светлината, но никогаш да ја стигнете или да ја надминете.

vo-titanic-mozheshe-da-se-spasi-i-dzhek-lagi-vo-koi-veruvame-poradi-filmovite-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

„Го гледав филмот Тома - ремек дело, емоција, не можам да се соземам, уште гуглам за него“ Совршен филм на кој сум плачела како никогаш досега – зошто не можам да престана...
Натали Портман стравувала за животот, Хоакин Феникс мислел дека полудува – Актерите искрени за нивни... На Адриен Броди му биле потребни шест месеци за да се соземе од снимањето на The...
Ен Хатавеј, Хит Леџер – познати актери кои добија Оскар за само неколку минути глума во филмот Ен Хатавеј освои Оскар за најдобра женска споредна улога со изведбата во Les Mis...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg