Што се случува зад камерите и како се одвивало снимањето на некои од најпознатите филмови?


Што се случува зад камерите и како се одвивало снимањето на некои од најпознатите филмови?

Правењето филмови е цела уметност, но обично не ни помислуваме колку труд вложила филмската екипа за да ни ја долови приказната.

shto-se-sluchuva-zad-kamerite-na-nekoi-od-najpoznatite-filmovi-01.jpg

Додека во минатото најчесто се користеа минијатурни сетови за крупните кадри, оптички илузии и таканаречени практични ефекти, во последно време најпопуларни се специјалните ефекти направени со компјутерска технологија.

Компјутерските ефекти можеби го олеснуваат целиот процес, но ова не ги прави помалку импресивни.

Во продолжение можете да погледнете што се случува зад камерите и како се одвивало снимањето на некои од најпознатите филмови:

Минијатури на сетот на Star Wars: The Phantom Menace

Публиката што ја гледате во филмот се всушност чепкалки за уши обоени во разни бои. Под нив биле поставени вентилатори кои ги мрдаат лево-десно, па оддалеку изгледаат како публика што се движи.

shto-se-sluchuva-zad-kamerite-na-nekoi-od-najpoznatite-filmovi-02.jpg

Guardians of the Galaxy

shto-se-sluchuva-zad-kamerite-na-nekoi-od-najpoznatite-filmovi-03.jpg

Диносаурусите од Jurassic World

shto-se-sluchuva-zad-kamerite-na-nekoi-od-najpoznatite-filmovi-04.jpg

Сетот за сцените во канализацијата од филмот It

shto-se-sluchuva-zad-kamerite-na-nekoi-od-najpoznatite-filmovi-05.jpg

BB-8 од Star Wars

shto-se-sluchuva-zad-kamerite-na-nekoi-od-najpoznatite-filmovi-06.jpg

Blade Runner 2049

shto-se-sluchuva-zad-kamerite-na-nekoi-od-najpoznatite-filmovi-07.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

20 филмови кои направија најмногу пари во 2018-та Додека повеќето се жалат дека во последно време нема добри филмови и дека само с...
Како изгледаат актерите од „Gossip Girl“ 10 години подоцна? Поминаа 10 години откако Gossip Girl ги освои срцата на фановите ширум светот.&n...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg