Кандидатот за Оскар „Сестри“ е првиот македонски филм што ќе се прикажува на Netflix

Филмот „Сестри“ на младата македонска режисерка Дина Дума е првиот македонски филм што ќе се емитува на Netflix, истовремено овој филм е избран за национален кандидат за Оскар.

kandidatot-za-oskar-sestri-e-prviot-makedonski-film-na-netflix-01.jpg
фото: KVIFF

Од петок (24.12) светската публика ќе има можност да го проследи и филмот „Сестри“, што воедно е и прво филмско остварување на Дина Дума (30).

kandidatot-za-oskar-sestri-e-prviot-makedonski-film-na-netflix-06.jpg

Филмот имаше светска премиера на Филмскиот фестивал во Карлови Вари, а истовремено тој е избран и за национален кандидат за Оскар во категоријата за Најдобар Меѓународен филм.

kandidatot-za-oskar-sestri-e-prviot-makedonski-film-na-netflix-05.jpg

Филмот ја следи приказната на две адолесцентни девојчиња чие пријателство е загрозено во мигот кога треба да се соочат со последиците од нивното манипулативно однесување.

kandidatot-za-oskar-sestri-e-prviot-makedonski-film-na-netflix-04.jpg

„Сестри“ пред сè е сконцентриран на тинејџерите за кои поважно е да имаат повеќе следбеници на социјалните мрежи отколку тоа да стекнат вистински пријателства.

kandidatot-za-oskar-sestri-e-prviot-makedonski-film-na-netflix-03.jpg

„Сестри“ се снимал во текот на 2019-та година на повеќе локации во Скопје.  

Погледнете ја најавата за филмот во продолжение:

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кој морничав филм да го изгледате викендов, според хороскопскиот знак? На Лавовите сигурно ќе им се допадне Interview with the Vampire, додека Близнаци...
10 филмови со силни и инспиративни жени во главните улоги Бремена тинејџерка која носи тешка одлука за најдоброто на нероденото дете, сред...
10 ужасни филмови кои вреди да ги изгледате (и веќе се сметаат за култни) The Room се смета за најлошиот филм на сите времиња кој мора да се изгледа, доде...
Го гледав филмот „Barbie“ – Кои ми беа првите впечатоци и зошто треба да му дадете шанса? Шарениот розов свет ве учи што значи да се самоспознаете, тангира повеќе важни т...
10 збунувачки филмови што ќе треба да ги изгледате двапати за да ги разберете Јавноста до денес дебатира за значењето и смислата на Mullholand Drive, додека P...
Леонардо ди Каприо почнал да глуми на 5 години - Кои се првите улоги на холивудските ѕвезди? Леонардо ди Каприо имал само 5 години кога првпат се појавил на телевизија, Ната...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg