10 култни филмови од ’90-тите кои се вистински кинематографски импулс

’90-тите беа време на феноменот на поп-културата и без разлика дали сте фан на овие „луди“ години, секој ќе се согласи дека беа уникатни и иконични.

10-kultni-filmovi-od-90-tite-koi-se-vistinski-kinematografski-implus 01 630x330.jpg

Покрај модните трендови и гаџети, во текот на деценијата се појавија и многу значајни филмови. Акциите станаа драстично повозбудливи, хорор жанрот беше ревитализиран, а епските драми сосема издоминираа.

Триесет години подоцна, овие филмови сѐ уште остануваат култни и безвременски. Дури и ако не сте родени во ’90-тите, голема е веројатноста дека сте слушнале или виделе многу од овие ремек-дела.

Па, секогаш е добро да се потсетиме.

Во продолжение за вас издвојуваме 10 култни филмови од ’90-тите кои се вистински кинематографски импулс:

Groundhog Day (1993)

The Lion King (1994)

Good Will Hunting (1997)

Braveheart (1995)

The Shawshank Redemption (1994)

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Филмови од раните 2000-ти што ќе ви разбудат носталгија По Индијана Џонс, хит беше Лара Крофт, а за оние кои не сакаат видеоигри, овде е...
Колку се променија ѕвездите од „Вовед во анатомија“ речиси 20 години по премиерата? Д-р Дерек Шепард е остарен и оседен, но уште го има заводничкиот шарм во себе, а...
11 актери кои, по многу години, повторно се облекоа како познатите ликови што ги глумеа Се сеќавате ли како изгледаше Кортни Кокс во хоророт Scream? Или Вил Смит во сер...
10 филмови што ќе ве внесат во есенско расположение Ако сакате крими приказна, изгледајте го Clue, a доколку сакате филм со доза маг...
Најдобрите хорор филмови на режисерот Џон Карпентер Познатиот американски режисер на хорор филмови, Џон Карпентер, ја започна својат...
10 нови филмови кои не треба да ги пропуштите оваа есен Ако сакате историска драма, задолжително изгледајте го Napoleon. Ако, пак, сте р...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg