Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Првиот анимиран филм за љубовта помеѓу две момчиња ќе се прикажува и во Македонија – поделени мислењата за „Чудесен свет“

„Чудесен свет“ е првиот анимиран филм на Дизни за тинејџери, во кој се зборува за 16-годишно момче кое е вљубено во друго момче, а доби различни критики од јавноста. Едни сметаат дека е време за прифаќање и напредни идеи во цртаните, други, пак, сметаат дека филмот не е соодветен за деца. Што мислите вие?

podeleni-mislenja-za-chudesen-svet-prviot-crtan-film-vo-koj-se-opishuva-ljubovta-na-dve-momchinja-a-kje-go-ima-i-vo-nashite-kino-sali-01.jpg

Најновиот анимиран филм на Дизни, Strange World (Чудесен свет) ќе се прикажува и во нашите кино сали, а околу него веќе почна да се „крева прашина“ на социјалните мрежи.

podeleni-mislenja-za-chudesen-svet-prviot-crtan-film-vo-koj-se-opishuva-ljubovta-na-dve-momchinja-a-kje-go-ima-i-vo-nashite-kino-sali-02.jpg

Станува збор за научно-фантастична авантура инспирирана од приказните на Жил Верн, во која за првпат ќе биде опишана љубовта помеѓу две момчиња.

Филмот ќе има светска премиера на 23-ти ноември, а од следниот ден ќе се емитува и во нашите кино сали.

podeleni-mislenja-za-chudesen-svet-prviot-crtan-film-vo-koj-se-opishuva-ljubovta-na-dve-momchinja-a-kje-go-ima-i-vo-nashite-kino-sali-06.jpg

„Чудесен свет“ нѐ запознава со легендарното семејство Клејдс кое се обидува да го истражи непознатото земјиште.

Екипажот е составен од немирен „блоб“, триножно куче, како и Итан Клајд, 16-годишно хомосексуално момче.

podeleni-mislenja-za-chudesen-svet-prviot-crtan-film-vo-koj-se-opishuva-ljubovta-na-dve-momchinja-a-kje-go-ima-i-vo-nashite-kino-sali-03.jpg

Засега на социјалните мрежи има повеќе коментари од оние што имале можност да го погледнат цртаниот филм на претпремиера и според нив станува збор за прекрасна анимација на чудесниот свет, кој има убава порака за прифаќање на луѓето од хомосексуалната заедница.

За некои твитерџии овие сцени се слатки и неодоливи и тие сметаат дека е време за модернизирање на содржините наменети за деца.

„Сцената го опишува синот што се срами пред момчето во кое е вљубен и татко му доаѓа и му вели на момчето: ’Мило ми е што те запознав. Син ми постојано зборува за тебе’ и уште повеќе го засрамува. Многу слатка сцена“ – стои во еден твит.

Од друга страна, се појавија и критики за филмот во кои го обвинуваат Дизни дека негативно влијае врз младата популација и дека воопшто филмот не е погоден за деца, токму заради хомосексуалната приказна.

https://twitter.com/Abcartet/status/1592787468520402944

„Воопшто не е во ред да им ги перете мозоците на децата. Извинете!“

Што мислите вие? Време ли е децата да почнат на овој начин да се учат дека треба да ги прифаќаат луѓето без разлика на нивната сексуална определба или ова воопшто не е соодветно за млада публика?

Погледнете го трејлерот:

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 филмови што ќе ве држат во неизвесност до крај и ќе ве остават без зборови (ќе сакате да ги гледа... Arrival, Tenet и Moon се филмови чии пресврти тешко дека ќе ги предвидите и кои ...
„3 часа голотија и мизерија, каква навреда за Мерилин Монро“: Емили Ратајковски и јавноста остро го ... „Уште еден филм кој ја фетишизира женската болка, дури и во смртта. Ја сакаме же...
Трогателни филмови на кои мора да им дадете шанса, но нема да сакате да ги погледнете вторпат Ќе треба да се подготвите психички ако планирате да ги гледате Jojo Rabbit, Para...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg