Мисли за размислување
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Мисли за размислување

Има зборови и мисли кои понекогаш нè тераат да ги размислиме и сами да го пронајдеме одговорот на нашите дилеми. Тоа се мисли без многу зборови но со длабоки значења.

misli-za-razmisluvanje-01

Можеби и вие ќе ги пронајдете одговорите ако подобро ги размислите овие мисли за размислување:

1. Редот е задоволство на разумот, но нередот ја насладува фантазијата. (Пол Клодел)

2. Првиот услов за човечката добрина е нешто да се сака, а вториот е нешто да се почитува. (Џорџ Елиот)

3. Љубовта е јазик кој слепиот може да го види, а глувиот да го слушне. (Марк Твен)

4. Живеј добар и чесен живот. Кога ќе остариш ќе можеш уште еднаш да се завртиш и да уживаш во сеќавањата на животот. (Далај Лама)

5. Ништо само по себе не е ниту добро ниту лошо, зависи само од она што ние го мислиме за него. (Вилијам Шекспир)

6. Биди толку добар што нема да можат да те игнорираат.  (Стив Мартин)

7. Да се биде незаменлив, значи да се биде секогаш различен. (Коко Шанел)

8. Стилот е начин да кажеш кој си без да изговориш  збор. (Рејчел Зои)

9. Животните предизвици не треба да те парализираат, туку да ти отворат уште една врата за да се откриеш себеси. (Бернис Регон)

10. Стравот е природна реакција дека се наближува вистината. (Пем Чодрон)

Би можело да ве интересира:

Инспиративни цитати за секоја нова мајка и нејзиното тело по породувањето Без оглед како и да се породила, телото на мајката во најголем број случаи веќе ...
„Силниот коњ не може да биде израснат во дворот“: Безвремени кинески поговорки што вреди да ги запом... Поговорките и народните изреки имаат моќ со само неколку збора, да ни споделат н...
Секојдневни борби кои ги разбираат само тврдоглавите луѓе Ако сте тврдоглави личности, фактот дека сте во право за нешто за вас е како вне...

Најчитани неделава