10 изненадувачки факти кои не ги знаевте за Титаник
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


10 изненадувачки факти кои не ги знаевте за Титаник

Филмската верзија на потонувањето на Титаник и понатаму ја буди љубопитноста кај публиката.

10-iznenaduvacki-fakti-koi-ne-gi-znaevte-za-titanik-01

Па, ако мислевте дека веќе на памет ја знаете целата приказна, погледнете што никогаш не успеавте да дознаете за филмот:

1. Улогата на Џек која ја доби Леонардо Дикаприо, била наменета за Том Круз.

2. Дури откако ја напишал улогата на Џек, Џејмс Камерон сфатил дека овој човек навистина постоел и несреќно го изгубил животот на Титаник.

3. Ова е втор филм за потонувањето на Титаник кој доби Оскар за најдобра фотографија.

4. Стариот пар кој умира во креветот додека Титаник потонува е посветен на Ид и Исидора Штраус, сопственици на бутикот Мејси, а навистина починале на овој брод.

5. Кејт Винслет е единствена која на снимањето не носеше одело за пливање.

6. Раката која ја црта Роуз не е на Леонардо Дикаприо, туку на Џејмс Камерон.

10-iznenaduvacki-fakti-koi-ne-gi-znaevte-za-titanik-02

7. За снимање на овој филм биле потребни повеќе парични средства, отколку за изградба на бродот.

8. Фустанот кој Кејт го носи во последната сцена е специјално осмислена и изработена за добро да изгледа и мокра и сува.

9. Во сцената каде Џек и Роуз се среќаваат на крајот, часовникот покажува 2.20 наутро, што е точно време на потонувањето на Титаник.

10. Мадона била една од потенцијалните избори кои можеле да ја глумат Роуз.

Би можело да ве интересира:

Најмладиот играч којшто постигнал 2.000 поени во НБА - 10 факти за Леб... Леброн Џејмс е американски професионален кошаркар којшто стана славен веднаш што...
Одри Хепберн го преживеала периодот на гладување: Интересни факти за л... Теориите на заговор, лажните верувања и озборувањата постоеле отсекогаш, само шт...
10 забавни факти за оние кои сакаат да научат нешто ново Следниве факти не се од суштинско значење за вашето образование, но ќе ви се нај...