Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


Факти кои не сте ги знаеле

Дали сте знаеле дека пред 4.000 години во Вавилон, обичај било таткото на невестата да го опие зетот месец дена после свадбата. Пијалакот бил вид на пиво од мед oд таму потекнува и изразот меден месец.

fakti-koi-ne-ste-gi-znaele-001.jpg

 • Цивилизираниот свет од изминативе 3.500 години историја, само 230 години живее во мир.
 • Најголемото дрво на светот Шерман, е високо 91 метар.
 • Кикириките се користат при изработка на динамит.
 • Земјините тектонски плочи се движат со иста брзина со која расте и човечкиот нокт.
 • На Земјата, секој ден е подолг од претходниот за 0,00000002 секунди, заради намалување на земјината брзина.
 • Гепардот е единствен од родот мачки кој не може да ги вовлече своите канџи.
 • Кечапот потекнува од Кина.
 • Пчелите и желките се наглуви.
 • Шах-мат на арапски значи “кралот е мртов“.
 • Болката во телото се движи со брзина од 110 m/s.
 • Најголема светска фирма е индиската железница. Има повеќе од милион вработени.
 • Ајнштајн почнал да зборува на 6 години.
 • Прв e-mail преку Интернет е пратен во 1972 година.
 • Скарата ја измислил Леонардо да Винчи!?
 • Кравата може да се опијани ако се храни со јаболка.
 • Хитлер и Наполеон имале по еден тестис.
 • Грчката химна има 158 строфи. Не постои грк кој ја знае химната на памет.

Би можело да ве интересира:

Се „нафрлил“ врз неа по првата средба, сакала да ја откаже свадбата - Помалку познати детали од врск... Се запознале кога таа имала само 16 години, а нејзината сестра рекла дека не би ...
Eмирот од Катар (42) има 3 жени и 13 деца - се оженил за братучетка и таа е единствената сопруга што... Мајка му, Моза бин Насер важи за една од најелегантните жени во светот. На власт...
Помалку познати факти за Пабло Ескобар - ја присилил сопругата да абортира на 14-годишна возраст, им... Сопругата на Пабло имала едвај 15 години на денот нa нивната венчавка, но тие им...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg