8 нешта за себе кои не е паметно да ги откривате пред колегите на работа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
ГЕОДЕТ 12-05-2021
Kelner/ka 11-05-2021


8 нешта за себе кои не е паметно да ги откривате пред колегите на работа

Додека сте на работа, без разлика какви односи сте воспоставиле со дел од колегите, некои нешта за вас, едноставно треба да останат некажани.

Osum-neshta-za-sebe-shto-ne-e-pametno-da-gi-otkrivate-pred-kolegite-na-rabota-01.jpg

Прво нешто што треба да го имаме на работното место е професионалност и ненавлегување во лични теми и односи со останатите. Но, некогаш се зближувате со некои од колегите, па неизбежно е да знаат малку повеќе за вас.

Сепак, додека сте првенствено колеги од работа, некои нешта треба да ги премолчите:

1. Вашата политичка определеност

Политиката секогаш е чувствителна тема што може да предизвика конфликт, бидејќи ретко кој има почит кон туѓиот став и мисли дека неговиот е најправилниот. Поради тоа, избегнувајте да откривате кои се вашите гледишта, дури и да сте најнеутрално определената личност во светот.

Доколку дојде до конфронтација меѓу колегите на тема политички идеали, лесно може да се случи ситуацијата да ескалира во сериозна караница и да се размени по некоја навреда. Навистина, тоа не ви треба на работа.

2. Вашето мислење дека некој е некомпетентен

Секогаш во секоја фирма или тим постои најмалку една личност која е некомпетентна, неталентирана и несоодветна за работното место кое го зафаќа. Исто како и вие, многу е веројатно дека и останатите се свесни за тоа.

Наместо да набедувате, да кодошите и да коментирате за таа личност, можеби би можеле да ја понудите вашата помош за да се подобрат. Ако реагирате, можете да го навлечете гневот на колегите врз себе и да имаат негативно мислење за вас.

Пријавете го проблемот само кога е очигледно дека таа личност целосно ја кочи ефикасноста на другите.

3. Колку пари заработувате

Вашата плата е деловна тајна меѓу вас и вашиот работодавец и тоа е правило од кое не се отстапува. Затоа, пред колегите не откривајте колку заработувате, бидејќи може да дознаете дека некој зема двојно поголема плата од вас, или пак некој друг да биде навреден што зема помала. Зачувајте го овој податок за себе.

4. Дека ја мразите оваа работа

Во даден момент секој ја мразел својата работа, но малкумина тоа го кажале гласно, пред колективот. Со тоа ризикувате да си навлечете етикета на негативна личност која не е тимски играч, но и тоа да стигне до работодавецот.

А нему пак, воопшто нема да му биде тешко да објави оглас и да побара личност која има повеќе ентузијазам да ги работи вашите работни задачи.

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

3 важни работи кои секоја жена треба да ги промени кај себе за да биде успешна Секоја жена посакува да биде успешна, но тоа не се постигнува преку ноќ и потреб...
5 начини на кои работа од дома може да ви го спаси животот За повеќето од нас, патувањето на работа е појава која се повторува од понеделни...
5 совети кои ќе ви помогнат да го надминете неуспехот Како и се останато во природата, така и ние луѓето сме подложни на грешки кои шт...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg