Како Опра Винфри ги започнува состаноците со соработниците?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Како Опра Винфри ги започнува состаноците со соработниците?

Опра Винфри е пример за успешна жена, која знае да раководи со она што го има, но и да го заслужи и добие она што го сака.

kako-opra-vinfri-gi-zapochnuva-sostanocite-so-sorabotnicite-01.jpg

Состаноците на работа може да бидат здодевни, а во крајна линија и непродуктивни, особено ако се сведуваат на површни разговори меѓу само неколку колеги.

Статистиката вели дека за време на состанок, барем половина од присутните размислуваат за сосема други теми. Она што треба да го направи секој кој го води состанокот е уште на почеток да ги натера присутните да обрнат внимание на она што треба да се направи и да се каже.

Доколку го следите примерот на Опра, тогаш треба да ги започнете состаноците со трите најважни прашања:

1. Која е намената на овој состанок?

2. Што е најважно што треба да се каже?

3. Која е намената на заклучоците?

Еден успешен состанок бара ангажираност од сите присутни, па затоа менаџерот треба да биде тој кој само води, а другите да дозволат состанокот да тече. Она што е најважно да се нагласи на состанокот е што вработените добиваат, а не само да им се натрупаат новите информации наеднаш.

kako-opra-vinfri-gi-zapochnuva-sostanocite-so-sorabotnicite-02.jpg

Обрнете внимание и на следниве прашања кои ќе ги добиете од нив:

1. Кои вештини треба да се покажат?

2. Дали треба да се дејствува локално или општествено?

3. Што точно ви треба од нив?

Ако ги имате и вие одговорите на овие прашања, како лидер или менаџер, тогаш можете да заклучите дека состанокот бил успешен и дека ќе можете да ги имплементирате сите промени без да се плашите од големи грешки.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 знаци дека работите со нечесен колега Довербата е една од главните причини за успех во тимот, но што ако имате сомнежи...
Бонтон во канцеларија: 17 правила на убаво однесување, што секој вработен треба да ги почитува Не е важно дали работите во профи компанија, каде оделата и затворените чевли се...
Три начини како да не го изгубите умот во токсична работна средина Иако најдоброто решение против токсичната работна средина е да го напуштите тоа ...

Најчитани неделава