Зошто луѓето постари од 40 години треба да работат само 3 дена во неделата?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
SEO Specialist 26-10-2020


Зошто луѓето постари од 40 години треба да работат само 3 дена во неделата?

Сите сакаме продолжени викенди и паузи од работа подолги од сабота и недела.

zosto-lugjeto-postari-od-40-godini-treba-da-rabotat-samo-3-dena-vo-nedelata-2.jpg

Но, како што експертите тврдат продолжените викенди може и треба да станат нормални за лицата постари од 40 години.

Зошто на нив работната недела треба да им трае само 3 дена?

За време на истражување во 2016-та година, во кое биле анализирани илјадници работници на возраст од околу 40 години, било забележано дека продуктивноста на луѓето почнува да опаѓа по 25 работни часа во неделата.

Ова значи, дека по 25-от работен час во текот на неделата, функциите на мозокот се забавуваат, а со тоа и квалитетот на работата.

zosto-lugjeto-postari-od-40-godini-treba-da-rabotat-samo-3-dena-vo-nedelata-1.jpg

Когнитивните функции на мозокот се влошуваат, со што се појавуваат раздразливоста и стресот на работното место.

Интересен е и фактот што когнитивните функции на мозокот се многу понестабилни на оние кои работат прекувремено, отколку на оние кои воопшто не работат.

Очигледно, сите треба да размислат за викенд кој почнува во четврток и трае до недела.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 начини на кои работа од дома може да ви го спаси животот За повеќето од нас, патувањето на работа е појава која се повторува од понеделни...
9 работи кои никогаш не треба да ги чувате на бирото на работа На турпијата не ѝ е местото на вашето биро. Ниту пак на нечистата шолја од кафе....
Топ 15 градови во светот каде луѓето имаат високи плати и многу денови одмор Во Москва ви следува 31 ден платен одмор годишно, а исто така и во Даблин, Ирска...

Најчитани неделава