Српска блогерка споделува: „Што да посетите во Виена и каква храна да пробате?"

Замоците Belvedere, Schönbrunn и Hofburg, плоштадот Stephansplatz и катедралата Свети Стефан. Кои места задолжително треба да ги посетите доколку некогаш отпатувате во Виена и кои специјалитети задолжително треба да ги пробате?

srpska-vlogerka-spodeluva-shto-da-posetite-vo-viena-i-kakva-hrana-da-probate-01.jpg

Виена е полна со широк спектар на кафулиња и ресторани, кои служат традиционална австриска кујна, како и интернационални јадења. Виена е позната по својата класична музика, со познати композитори како Моцарт, Бетовен и Штраус, сите кои живееле и работеле во градот. Виенската државна опера, една од водечките оперски куќи во светот е дестинација што мора да ја посетат љубителите на музиката.

Овде можат да се посетат и некои од најпознатите културни знаменитости во светот, вклучувајќи ја палатата Хофбург, палатата Шенбрун, катедралата Свети Стефан и Виенската државна опера.

Има толку многу места кои треба да ги видите и храна што треба да ја пробате, а во продолжение погледнете ја листата на Дара Колиќ - позната блогерка од Србија:

Замоците Belvedere, Schönbrunn и Hofburg

Плоштадот Stephansplatz и катедралата Свети Стефан

Hundertwasser

Karlskirche (најважната барокна црква во Виена)

Rathaus (градско собрание)

Паркови Stadtpark, Volksgarten и Burggarten 

Prater (најстариот забавен парк во светот)

Музејот Албертина и Музејот за природна историја 

Kahlenberg и Donauturm за најдобар поглед на градот

Операта

Парламентот

Националната библиотека

Пробајте го австрискиот деликатес Kaiserschmarrn во Demel K.u.K. Hofzuckerbäckerei

Шницла во Figmüller или поевтина варијанта (и исто толку добра) во Schnitzelwirt

Најдобриот колбас Käsekrainer на штандот Bitzinger

M. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зимско-божиќна бајка во едно од најубавите алпски селца во Словенија – како да стигнете дотаму и што... Крањска Гора е еден од најубавите алпски одморалишта во Словенија, а се наоѓа ме...
Ќе ве качиме во „кајчето на Лихнида“ и ќе ве одведеме до петте најубави локации во нашиот бисер Охри... Рибарите ги прибираа мрежите. А езерото мирно, душа да си одмориш. И додека убав...
Литохоро во Грција - oдлична опција за љубителите на море и планина, а ќе стигнете за околу 4 часа о... Сместен во подножјето на планината Олимп, Литохоро е живописен град во Грција ко...
Адрпашко-Тепличките карпи во Чешка се пандан на нашата Куклица во кратовско, мистично и волшебно мес... Ова е најголемата групација на карпи во Европа, испреплетени во лавиринти. Издиг...
5 од најубавите плажи во Шпанија со тиркизна вода и златен песок Шпанија е позната по своите прекрасни плажи со кристално чиста води, а во продол...
Јовица од Скопје за божиќниот маркет во Виена: „Мириса на цимет и греено вино, личи на бајка од Дизн... „Бев на повеќе божиќни маркети во градот, но најсилен впечаток ми остави Rathaus...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg