Српската серија „Беса“ прогласена за филмско ремек-дело – кои македонски актери ги гледаме во неа?

Една од највозбудливите серии направена по високи продукциски стандарди, која собра познати светски и домашни професионални сценаристи, продуценти и актери е неверојатната „Беса“.

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 01 630x330.jpg

Станува збор за криминалистичка ТВ серија, создадена од Тони Џордан, базирана на оригиналната идеја на Срѓан Шапер.

Концептот се заснова на држење на својот збор во облик на лојалност или како гаранција за верност. Всушност, „беса“ е давање збор којшто се смета за светост во традиционалната култура на Албанците.

Албанецот кој еднаш дал „беса“ во никој случај не смее да го прекрши своето ветување и на кој било начин да се спротивстави на веќе кажаното.

Приказната следи еден навидум обичен човек (Урош Периќ), чиј живот ќе се промени по сообраќајна несреќа.

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 02 630x399.jpg

Во истата сообраќајна несреќа, не по негова вина, страда младата девојка Бесијана – ќерка на најголемиот балкански наркобос, Дардан Бериша.

Од епизода во епизода ги следиме главните ликови кои на различни начини се борат со сопствениот избор и кои покажуваат како краток момент во кој нивните патишта се вкрстуваат - засекогаш го менува текот на животот на секој од нив.

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 03 630x354.jpg

Првата сезона која направи тотален „бум“ и начисто ја распамети публиката започна да се емитува на 16 декември 2018 година.

Во неа се појавуваат околу 200 актери од цела поранешна Југославија, како и странски актери од Албанија, Велика Британија и Франција, и се снимала околу 120 дена, на атрактивни локации низ Балканот.

Три години подоцна, напнатата криминалистичка приказна продолжува. Пред само неколку недели, на 27 ноември на каналот Суперстар ТВ, почна да се емитува долгоочекуваната втора сезона на серијата „Беса“.

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 04 630x315.jpg

Актерската екипа од првата сезона вклучува врвни професионални имиња и тоа: Радивоје Буквиќ, Арбен Бајрактарај, Милош Тимотијевиќ, Милан Мариќ и многу други.

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 06 630x428.jpg

Со особена гордост можеме да се пофалиме со двајца извонредни актери од нашето македонско поднебје.

Маестралната Камка Тоциновски во улогата на Aна – моќна жена која раководи со многу „валкани“ бизниси и Адриан Азири – во улогата на Енвер – кој впрочем е десна рака на големиот Дардан Бериша.

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 07 630x635.jpg

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 08 630x294.jpg

Нашите бисери Камка и Адриан продолжуваме да ги гледаме и во втората сезона, a како дополнително изненадување за публиката – во актерските води на „Беса“ запливува и познатиот, српски пејач Релја Поповиќ.

Серијата „Беса“ има добиено многу признанија, вклучувајќи ги и наградите Златна антена за најдобра ТВ серија, наградата Златна антена за најдобра фотографија и наградата Златна антена за најдобра музика.

Многубројни критичари ширум Eвропа ја прогласиле за вистинско ремек-дело, и ја доближуваат рамо до рамо со вонсериските Peaky Blinders и Breaking Bed.

За оние коишто сакаат заплети и пресврти кои постојано изненадуваат, серијата „Беса“ е наша топла препорака.

Исто така, серијата можете да ја погледнете на првата македонска стриминг платформа – Gley.

Дали можеби ја погледнавте?!

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најпопуларните улоги на холивудските актери и актерки за кои никој нема да може да ги замени Некогаш се чини дека некои актери се родени за некоја улога – зарем можете да за...
Ја изгледав серијата „Пад“ со Милан Мариќ – Зошто сум фасцинирана? Јасно е зошто Милан Мариќ за многумина е „најдоброто од Србија“. Откако маестрал...
Таен остров, ексклузивна забава за избрани млади луѓе и мистериозен пијалак: Што се крие зад новата ... „Дали сте среќни?“ - Со ова прашање Зоа и уште неколку атрактивни млади луѓе,&nb...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg