Српската серија „Беса“ прогласена за филмско ремек-дело – кои македонски актери ги гледаме во неа?

Една од највозбудливите серии направена по високи продукциски стандарди, која собра познати светски и домашни професионални сценаристи, продуценти и актери е неверојатната „Беса“.

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 01 630x330.jpg

Станува збор за криминалистичка ТВ серија, создадена од Тони Џордан, базирана на оригиналната идеја на Срѓан Шапер.

Концептот се заснова на држење на својот збор во облик на лојалност или како гаранција за верност. Всушност, „беса“ е давање збор којшто се смета за светост во традиционалната култура на Албанците.

Албанецот кој еднаш дал „беса“ во никој случај не смее да го прекрши своето ветување и на кој било начин да се спротивстави на веќе кажаното.

Приказната следи еден навидум обичен човек (Урош Периќ), чиј живот ќе се промени по сообраќајна несреќа.

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 02 630x399.jpg

Во истата сообраќајна несреќа, не по негова вина, страда младата девојка Бесијана – ќерка на најголемиот балкански наркобос, Дардан Бериша.

Од епизода во епизода ги следиме главните ликови кои на различни начини се борат со сопствениот избор и кои покажуваат како краток момент во кој нивните патишта се вкрстуваат - засекогаш го менува текот на животот на секој од нив.

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 03 630x354.jpg

Првата сезона која направи тотален „бум“ и начисто ја распамети публиката започна да се емитува на 16 декември 2018 година.

Во неа се појавуваат околу 200 актери од цела поранешна Југославија, како и странски актери од Албанија, Велика Британија и Франција, и се снимала околу 120 дена, на атрактивни локации низ Балканот.

Три години подоцна, напнатата криминалистичка приказна продолжува. Пред само неколку недели, на 27 ноември на каналот Суперстар ТВ, почна да се емитува долгоочекуваната втора сезона на серијата „Беса“.

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 04 630x315.jpg

Актерската екипа од првата сезона вклучува врвни професионални имиња и тоа: Радивоје Буквиќ, Арбен Бајрактарај, Милош Тимотијевиќ, Милан Мариќ и многу други.

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 06 630x428.jpg

Со особена гордост можеме да се пофалиме со двајца извонредни актери од нашето македонско поднебје.

Маестралната Камка Тоциновски во улогата на Aна – моќна жена која раководи со многу „валкани“ бизниси и Адриан Азири – во улогата на Енвер – кој впрочем е десна рака на големиот Дардан Бериша.

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 07 630x635.jpg

Serijata-Besa-proglasena-za-filmsko-remek-delo-koi-makedonski-akteri-gi-gledame-vo-nea 08 630x294.jpg

Нашите бисери Камка и Адриан продолжуваме да ги гледаме и во втората сезона, a како дополнително изненадување за публиката – во актерските води на „Беса“ запливува и познатиот, српски пејач Релја Поповиќ.

Серијата „Беса“ има добиено многу признанија, вклучувајќи ги и наградите Златна антена за најдобра ТВ серија, наградата Златна антена за најдобра фотографија и наградата Златна антена за најдобра музика.

Многубројни критичари ширум Eвропа ја прогласиле за вистинско ремек-дело, и ја доближуваат рамо до рамо со вонсериските Peaky Blinders и Breaking Bed.

За оние коишто сакаат заплети и пресврти кои постојано изненадуваат, серијата „Беса“ е наша топла препорака.

Исто така, серијата можете да ја погледнете на првата македонска стриминг платформа – Gley.

Дали можеби ја погледнавте?!

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

11 актери кои, по многу години, повторно се облекоа како познатите ликови што ги глумеа Се сеќавате ли како изгледаше Кортни Кокс во хоророт Scream? Или Вил Смит во сер...
Адам Сендлер е на врвот – Кои се најплатените актери за 2023-та? Веројатно на листата очекувате имиња како Марго Роби и Леонардо ди Каприо, но ви...
10 (по)нови мини-серии што ќе ги изгледате во еден здив Мистериозни убиства, политичка скандали и опасна жена која била на чело на најмо...
Гол презентер на сцената, паѓање на црвениот тепих: Забавни (и непријатни) моменти од Оскари 2024 Џон Сина се појави гол на сцената како презентер, Кирстен Данст се сопна на црве...
Филмови и серии на Нетфликс што не треба да ги пропуштите овој јануари Документарци, серии и забавни филмови – што треба да изгледате на Нетфликс овој ...
„Епизодата кога сите загубивме пријател“: Најзабавните моменти од „Friends“ со засекогаш омилениот Ч... Забавната игра во која Чендлер и Џои го добиваат станот на Моника и Рејчел, но и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg