Логички задачи за кои ќе мора да го помачите мозокот


Логички задачи за кои ќе мора да го помачите мозокот

За да го развиете креативното размислување, многу психолози советуваат да решавате логични проблеми и загатки.

logichki-zadachi-za-koi-kje-mora-da-go-pomachite-mozokot-01.jpg

Неопходно е да го правите ова малку по малку, но да размислувате правилно и да го тренирате мозокот.

Овие вежби освен што го подобруваат размислувањето, ја подобруваат и меморијата, како и го намалуваат ризикот од Алцхајмер.

Па доколку сакате да го одржувате мозокот, следниве задачи ќе ви бидат од корист.

Колку од нив ќе успеете да решите? Кликнете на сликата за да го дознаете одговорот. 

Логички задачи за кои ќе мора да го помачите мозокот
 1. 1.
  Кликни за одговорот
 2. 2.
  Кликни за одговорот
 3. 3.
  Кликни за одговорот
 4. 4.
  Кликни за одговорот
 5. 5.
  Кликни за одговорот
 6. 6.
  Кликни за одговорот
 7. 7.
  Кликни за одговорот

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Логички задачи за чие решение ќе треба да го помачите мозокот Одвреме-навреме е одлично на мозокот да му нудите по неколку логички задачи со ш...
8 загатки од кои мозокот ќе почне „да бара“ одмор Како на секој друг дел од телото, така и на мозокот му треба тренинг, а со овие ...
Логички задачи за размрдување на мозокот За тетратка е платено 100 денари и уште една третина од цената на тетратката. Ко...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg