Од 7 години носи хиџаб, живеела во бегалски камп: Која е Равда Мохамед, уредничката на Vogue?

Нејзините родители биле толку сиромашни, што ѝ купувале само еден фустан годишно. Откако од Сомалија пребегале во Норвешка, децата во училиштето стоеле покрај неа да гледаат дали ѝ тече црно од рацете. Што знаеме за Равда Мохамед, првата уредничка на Vogue која носи хиџаб?

od-7-godini-nosi-hidjab-zhiveela-vo-begalski-kamp-koja-e-ravda-mohamed-urednichkata-na-vogue.jpg

Сомалиската манекенка и модна инфлуенсерка, Равда Мохамед, е уредничка на скандинавското издание на магазинот Vogue.

Ќерката на сиромашни бегалци од Сомалија, денес е една од највлијателните жени во модниот свет.

View this post on Instagram

A post shared by Rawdah 🕊 (@rawdis)

Која е Равда Мохамед?

Со само 28 години, Равда може да се пофали со титулата уредничка на скандинавскиот Vogue.

View this post on Instagram

A post shared by Rawdah 🕊 (@rawdis)

Родена е во Сомалија, во сиромашно семејство, со кое живееле во шатори.  

Веќе на 7 години почнала да носи хиџаб и денес не се појавува без него во јавноста.

View this post on Instagram

A post shared by Rawdah 🕊 (@rawdis)

Со семејството изабегале од земјата кога била дете.

Но, пред да се преселат во Норвешка, каде што живее и денес, поминале неколку месеци во бегалски камп во Кенија.

Во тоа време, нејзините родители биле толку сиромашни, што таа добивала само еден фустан годишно, и тоа за Рамазан Бајрам.

„Бев опседната со новиот фустан. Шетав од шатор до шатор и го покажував на сите. Кога имаше свадба, ќе влезев скришум во шаторот за да ги гледам шарените фустани што ги носеа жените.

Модата отсекогаш ми помагала во тешките ситуации“, рекла Равда во една пригода.

Животот не ѝ станал полесен откако се преселила во Норвешка.

Децата од училиштето ја малтретирале, ја исмевале, злоставувале и била цел на расистички напади, најмногу поради бојата на кожата и тоа што носела хиџаб.

Некои деца пробувале да ѝ го симнат хиџабот насилно, а професори ѝ го земале за да не го носи на часовите.

Таа вели дека кога миела раце на училиште, децата се собирале околу неа за да видат дали ќе тече црна боја.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

8 славни жени кои решија да станат мајки по 40-тата година Хилари Свонк остана бремена на 48 години, Наоми Кемпбел доби син со сурогат мајк...
„Имав мозочен удар, не сум била на љубовен состанок 6 години“: Ретко појавување на Сузан Бојл од Bri... „Прекрасно е чувството што сум повторно овде. За мене е навистина посебно, бидеј...
Тргнала на фотосесија, завршила како секс робинка и била силувана од 6 мажи – Приказната на актеркат... „Помалку од два проценти од жените успеваат да побегнат од трговијата со бело ро...
Зошто Анџелина не сака да се разведе од Бред Пит, откако биолошката ќерка ѝ го сврте грбот? Бред Пит повторно сака да стане татко и се надева дека во 70-тите години кога ќе...
Го оставила за да ги оствари соништата – Кој е бившиот дечко на Џорџина Родригез, со кого била во вр... „Кога завршувавме со часови одевме во паркот и сонувавме. Зборувавме дека еден д...
Скандалозниот љубовен живот на Џоан Колинс: Првиот сопруг ја силувал, од петтиот е постара 31 година „Сите поранешни сопрузи беа со мене за пари. Единствено третиот не се збогати на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg