Најубавите љубовни цитати од филмовите


Најубавите љубовни цитати од филмовите

Најубавите љубовни, филмски цитати не се кријат само во книгите. Многу од нив сме чуле и во филмовите кои се занимаваат со оваа тематика, а ние им отстапивме место на нашата страница.

najubavite-ljubovni-citati-od-filmovite-1

„Ако не си спремен да излезеш глупав, не си достоен да се заљубиш“ – (A Lot Like Love)

„Најдобра љубов е онаа која ја буди душата, не тера да бараме повеќе, ни пали оган во срцето, а ни дава мир во душата. Тоа ми даде ти, а јас се надевам дека истото ќе можам да ти го враќам вечно“ – (Notebook)

„Да љубиш значи да не очекуваш да ти кажат „извини“ (Love Story)

„Знаеш кога знаеш дека си заљубен? Кога лежиш во креветот и не можеш да заспиеш, бидејќи конечно реалноста е подобра од соништата“ (Love Actually)

„Најубавата работа која можеш да ја научиш во животот е да сакаш и да научиш да примаш љубов“ (Мoulin Rouge)

„Јас? Јас се плашам од сè. Се плашам од она што сум го видела, од она што сум го направила, од она што сум. Но, најмногу од сè се плашам дека кога ќе излезам од оваа соба, повеќе никогаш нема да го чувствувам за никого она што го чувствувам за тебе“ (Dirty Dancing)

„Постојат милиони луѓе на овој свет, но на крај сè се сведува на една личност“ (Crazy/Beautiful)

„Го мразам начинот на кој разговараш со мене и ја мразам твојата фризура. Ги мразам твоите чевли и начинот на кој ми ги читаш мислите. Мразам што си секогаш во право. Мразам кога ме засмеваш, мразам кога ме тераш да заплачам. Мразам што немам крај себе, го мразам фактот што не ми ѕвониш. Но, најмногу од сè мразам што не те мразам. Никако, ни трошка, ни малку“ (10 Things I Hate About You)

„Дека вистински губиш може да почувствуваш само ако сакаш некого повеќе од себе“ (Good Will Hunting)

„Дали некогаш ви се случило да ги испружите рацете и да се вртите околу самите себе? И се вртите, вртите, вртите... Е таква е љубовта. Сè ви кажува дека треба да престанете пред да паднете, но вие и понатаму продолжувате“ (Practical Magic)

„Ако некого вистински сакаш, ќе го пуштиш да си оди. Ако ти се врати, значи дека сте судени еден за друг. Ако не, значи никогаш не ни бил вистински твој“ (Непристоен предлог)

„Не можеш да најдеш вистинска љубов таму каде што не постои и не можеш да се сокриеш од нејзе онаму каде ја има“ (Fool To Lovе)

„Кога ќе сфатиш дека остатокот од животот сакаш да го поминеш со некоја личност, ќе сакаш тој остаток да започне што побрзо“ (When Harry Met Sally)

Би можело да ве интересира:

20 моќни цитати од Кијану Ривс кои ќе ви ги отворат очите Тој е еден од најдарежливите актери во Холивуд и пред сè е човек, а за тоа се до...
„Сексот без љубов е потполно бесмислен“ - 15 цитати на славните дами за сексот Мудрите мисли на дамите кои важат за најубавите и најсексипилните жени на сите в...
11 цитати на Едуардо Галеано, латиноамериканскиот книжевен џин, кои ќе ве погодат право во срцето Едуардо Галеано (1940-2015) бил уругвајски писател и новинар, чие пишување и гов...