Љубовта низ перото на Пауло Коелјо
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Project Manager 24-01-2020
Чувар 24-01-2020


Љубовта низ перото на Пауло Коелјо

„Секое човечко битие ја живее својата сопствена желба: таа е дел од неговото лично богатство. И, иако емоциите се тие кои можат некого да отераат, обично го привлекуваат оној кој е сакан“

ljubovta-niz-peroto-na-paulo-koeljo 1

„Најсилна љубов е онаа која може да ја покаже својата ранливост“

„Научив дека чекањето е најтешката работа на светот и морам да се научам на тоа чувство, бидејќи знам дека си крај мене, иако веќе не сме заедно“

„Љубовта не се бара во другиот, туку во самите себе; таа е тука само треба да ја разбудиме. Но, за тоа ни треба друга личност. Универзумот единствено има смисла кога нашите чувства имаме со кого да ги споделиме.“

„Јас не сум тело со душа. Јас сум душа која има свој видлив дел - тело“

11 Минути


„Едноставните работи, се истовремено и оние кои се нај посебни, но само мудар човек може да го види тоа“

„Си одам – рече тој. И сакам да знаеш дека пак ќе се вратам. Бидејќи те сакам...“

„Maktub (Така било пишано)“

Алхемичарот


„Љубовта е секогаш нова. Сеедно е дали сакаме само еднаш, два или десет пати во животот – секогаш сме пред ситуација која не ја познаваме. Љубовта може да не однесе во пеколот или во рајот, но секогаш не води некаде. Треба да ја прифатиме, бидејќи таа е храна на нашето постоење. Ако ја отфрлиме ќе умреме од глад, гледајќи ги натежнатите гранки ма стеблото од животот, без храброст да пружиме рака и да ги набереме плодовите. Треба да одиме по љубовта без разлика каде и да е, па и ако тоа значи часови, денови, недели разочарувања и тага. Бидејќи во оној час кога ќе тргнеме во нејзин пресрет и таа тргнува кон нас. И не спасува.“

Крај реката Педра седев и плачев


„Толку многу патев за љубов, помисли тој. А еве сега кога љубовта ми е на дофат – нема сомнеж дека таа цело време беше тука и на беше потребно ништо да се прави, освен да не се бега од нејзе – а сега единствена мисла му е како да ја заборави што побрзо“

Петта гора

Би можело да ве интересира:

„Сексот без љубов е потполно бесмислен“ - 15 цитати на славните дами за сексот Мудрите мисли на дамите кои важат за најубавите и најсексипилните жени на сите в...
Научила да шие во дом за сираци и уште 8 факти за Коко Шанел Познатата модна икона никогаш не го изгуби своето силно влијание врз стилот и уб...
„Не чувај ништо за специјална пригода, таа пригода е ДЕНЕС“ – моќни животни лекции на кои треба да и... Американската новинарка Реџина Брет стекна неверојатна популарност, иако има нап...