10 цитати кои ќе ве мотивираат и инспирираат
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 21-09-2020


10 цитати кои ќе ве мотивираат и инспирираат

Ви треба мотивација или нешто што ќе ви предизвика желба за поголема амбиција, па да може да го издржите работниот ден или да се покажете во најдобро светло?

10-citati-koi-ke-ve-motiviraat-i-inspiriraat-01

Понекогаш и само неколку зборови или една реченица е доволно за да ви ја врати силата, да ве охрабри и да ви даде мотив дека вие можете да успеете.

Ако и ова ви еден од тие безволни денови, можеби некоја едноставна реченица од големите умови ќе ве инспирира и ќе ви го каже токму она што ви треба да го слушнете.

1. Вие сте онакви какви што сте, затоа што такви сакате да бидете. Ако сакате да се промените, веќе ќе бевте почнати со преобразба. – Фред Смит

2. Пред да направите нешто, мора да станете некој. – Гете

3. Може да го убиете генералот на војската, но никако не можете да ја убиете амбицијата на обичниот човек. – Конфучие

4. Ако нешто не ви се допаѓа, променете го. Ако не можете да го промените, поставете се вие поинаку. Само не се жалете. – Маја Ангелоу

5. Оној кој нема храброст на глас да се избори за своите права, не заслужува ниту почит од другите. – Рене Торес

6. Човек без фантазија е човек без крилја. – Мухамед Али

7. Уметноста на љубовта во поширока смисла е уметност на истрајноста. – Алберт Елис

8. Без победа на стравот, храброста не е храброст. – Народна мудрост

9. Вистинскиот тест на карактерот не се гледа кога нешто правиме, туку како се однесуваме кога нешто не знаеме да направиме. – Џон Холт

10. Иако патуваме низ светот за да пронајдеме некоја убавина, мора да ја носиме во себе или никогаш нема да ја најдеме. – Ралф Емерсон.

Би можело да ве интересира:

„Жената е столб на семејството“: Најдобрите цитати од Грејс Кели Сите ја знаеме како преубавата принцезата од Монако. Таа пред да стапи во брак с...
10 чекори до среќа од руски психолог: „Рутината не е секогаш лоша“ Зошто сме несреќни, кои се препреките на кои наидуваме на патот кон среќата и ка...
Секојдневни борби кои ги разбираат само тврдоглавите луѓе Ако сте тврдоглави личности, фактот дека сте во право за нешто за вас е како вне...

Најчитани неделава