10 нешта кои не сте ги знаеле

Секојдневно учиме нови работи и се запознаваме со нови нешта. Информациите се оние кои не водат низ живот. Макар и непотребните. Ова се неколку нешта кои најверојатно никогаш не би ве заинтересирале во животот, но зошто да не ги знаете?

10-nesta-koi-ne-ste-gi-znaele-001.jpg

Така на пример сигурно не сте знаеле дека:

1. Доларите не се изработуваат од хартија туку од памук.

2. Делфините спијат со едно око отворено.

3. Целосното име на куклата Барби е - Barbara Milisent Roberts.

4. На шкампите срцето им е во главата.

5. Кенгурот не може да оди наназад.

6. Слонот е единственото животно кое не може да скока.

7. Најдолгото име на место во светот е: Taumatawhakatangihangaoauauotameteturi-Pukakpikimaungahoronukupokaivhenuakitanatahu. Се наоѓа на Нов Зеланд.

8. Мона Лиза нема веѓи.

9. Јо-јо на Филипините е забрането да се користи.

10. Буба швабите живеат и до 10 дена без глава.

Би можело да ве интересира:

Некои пијавици имаат 32 мозоци и уште 9 забавни факти што ќе ве изненадат Знаевте ли дека можете да го спасите забот кој ви паднал поради удар или некоја ...
Мажите користат шминка и уште 7 факти за животот во Кина што ќе ве изненадат Кинезите ја перат долната облека само на рака, а бидејќи чорапите ги сметаат за ...
Цитати од безвременскиот „Forrest Gump“ кои ќе ги променат вашите гледишта за животот „Мајка ми секогаш велеше: Животот е како кутија чоколатца. Никогаш не знаеш што ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg