13 причини зошто Холандија е државата на иднината

Голем број затвори се затвораат поради ниската стапка на криминал, има 22 милиони велосипеди, а властите планираат да ги забранат возилата на бензин до 2025 година – ова се само дел од причините зошто Холандија е земјата на иднината.

13-prichini-zoshto-holandija-e-drzhavata-na-idninata-01.jpg

Бескрајните полиња со лалиња, културата на локалците, но и огромната свест за екологијата се само некои од работите што ја прават Холандија единствена.

Холандија е една од „најзелените“ држави во светот, а спаѓа и во 10-те најсреќни земји. Па, дефинитивно можеме да научиме многу од примерот на оваа држава.

13 факти што докажуваат дека Холандија е државата на иднината:

Нема улични кучиња

Холандија е можеби единствената држава во светот каде што нема улични кучиња. Холандските власти започнаа кампања за стерилизација на уличните кучиња, но и се потрудија да им се најде дом.

13-prichini-zoshto-holandija-e-drzhavata-na-idninata-02.jpg

Овде се појавија првите велосипедски патеки со соларни панели

Благодарение на проектот SolaRoad, Холандија има велосипедски патеки со соларни панели уште од 2015 година. Идејата е со овие панели да се осветлуваат улиците и да се полнат електричните возила.

13-prichini-zoshto-holandija-e-drzhavata-na-idninata-03.jpg

Има многу станици за полнење електрични возила

Додека кај нас електричните возила уште се новина, во Холандија се користат многу често, па низ државата има поставено многу станици за полнење.

13-prichini-zoshto-holandija-e-drzhavata-na-idninata-04.jpg

Властите планираат целосно да ги забранат возилата на дизел и бензин

Ако сè оди според планот, до 2025 година во Холандија ќе бидат забранети возилата кои работат на дизел и бензин. Целта е сите автомобили да се заменат со електрични и да почнат да се користат поеколошки средства за превоз.

13-prichini-zoshto-holandija-e-drzhavata-na-idninata-05.jpg

Се затвораат многу затвори бидејќи нема криминалци

Според податоци од 2020 година, во Холандија има само 60-тина затвореници на 100.000 жители.

Поради драстичното опаѓање на криминалот, во оваа земја беа затворени неколку затвори.

13-prichini-zoshto-holandija-e-drzhavata-na-idninata-06.jpg

Во Холандија има специјални патишта за животни

Секој ден бројни диви животни загинуваат додека се обидуваат да преминат автопат. За овој проблем има одлично решение – огромен мост врз автопатот посаден со трева и растенија кој им нуди безбеден премин на животните.

Во Холандија има многу вакви мостови.

13-prichini-zoshto-holandija-e-drzhavata-na-idninata-07.jpg

Уште седум причини на следната страница...Би можело да ве интересира:

Некои пијавици имаат 32 мозоци и уште 9 забавни факти што ќе ве изненадат Знаевте ли дека можете да го спасите забот кој ви паднал поради удар или некоја ...
Мажите користат шминка и уште 7 факти за животот во Кина што ќе ве изненадат Кинезите ја перат долната облека само на рака, а бидејќи чорапите ги сметаат за ...
„Кога жената се смее, паричникот плаче“ – најдобрите цитати за жените „Жените навистина сакаат да стигнат навреме. Само што сè започнува толку проклет...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg