5 места на телото каде жените најчесто се дебелеат и зошто?


5 места на телото каде жените најчесто се дебелеат и зошто?

Како што поминуваат годините, така метаболизмот се забавува и прави да станеме склони на дебелеење. Ова посебно важи за жените, кај кои дополнителна причина за дебелеење може да претставуваат и хормоните.

5-mesta-na-teloto-kade-zenite-najcesto-se-debeleat-i-zosto-001.jpg

Според нутриционистот Ли Холмс, постојат 5 места на телото каде жените најчесто ги таложат мастите и течностите кои се задржуваат во телото, но секое од петте места си има своја „порака“, односно причина.

Според Ли, една илустрација на женското тело е доволна за да откриете зошто се дебелеете во пределот на нозете, стомакот или рацете:

5-mesta-na-teloto-kade-zenite-najcesto-se-debeleat-i-zosto-1.jpg

5-mesta-na-teloto-kade-zenite-najcesto-se-debeleat-i-zosto-2.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рековте, жените и мажите се еднакви? Тука не се работи за феминизам или борење за женските права. Се работи за едност...
Главната причина зошто верувам во хороскоп... (фото) Дали постојано читате хороскоп дневен, неделен, месечен и каков уште не? Ед...
8 знаци дека сте достигнале зрелост Годините не се мерка за ништо и тоа многупати во животот се докажало како точно....