Ќе го решите овој школски тест за 5-ка без грешка?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Ќе го решите овој школски тест за 5-ка без грешка?

Со толку школски години зад вас, сигурно си рековте „ех, без проблем!“

ke-go-resite-li-ovoj-skolski-test-za-5ka-bez-greska-2-01.jpg

Но, заборавате дека некои од најлесните работи најчесто се забораваат и грешат.

Па, ве предизвикуваме да се вратите во школските денови:

Ќе го решите овој школски тест за 5-ка без грешка?
 1. 1. Кој број следува во низата?
  10
  1
  2
  11
 2. 2. Часовникот покажува 3:15. Колкав е аголот меѓу стрелките за минути и часови?
  90 степени
  45 степени
  0 степени
  180 степени
 3. 3. Кој број доаѓа следен?
  64
  85
  71
 4. 4. Пет пријатели се среќаваат по долго време. Сакаат да се прегрнат секој со секого. Колку прегратки ќе се случат?
  8
  12
  9
  10
 5. 5. Колку двоцифрени броеви има, без да содржат нули?
  79
  82
  81
  83
 6. 6. Резултатот е 1 или 9?
  1
  9
 7. 7. Пробајте да одговорите без дигитрон:
  0
  2016
  1
  2017
 8. 8. За крај, најтешкото. Кој исказ за бројот Пи е погрешен?
  Пи е позитивен број.
  Пи е рационален број.
  Пи е природен број.
  Пи е ирационален број.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ќе го погодите ли филмот по само две работи? Многумина од нас имаат барем еден омилен филм кој го гледале илјадници пати и се...
3 илустрации кои ќе ве „прочитаат“ подобро од кој било Понекогаш дури и најбезначајните и непромислени одговори може да откријат многу ...
Трик прашање: Колку години има мојот брат? Како ви оди математиката? Дали при пресметките внимавате и на најмалите детали? ...

Најчитани неделава