Квиз: Колку сте добри во препознавање на лажни вести?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Квиз: Колку сте добри во препознавање на лажни вести?

Дали мислите дека сте способни да препознаете лажни вести или сте од оние кои веруваат на секој наслов што ќе го прочитаат?

kolku-ste-dobri-vo-prepoznavanje-na-lazhni-vesti-01.jpg

Во соработка со студенти од ФИНКИ, како дел од проект по предметот Медиуми и комуникации, направивме мини квиз со кој ќе се тестирате.

Колку сте добри во препознавање на лажни вести?
 1. 1. Научниците открија нов начин за постигнување живот на Месечината.
  Вистина
  Лага
 2. 2. Над 100 милиони жители на североистокот од Кина се ставени во карантин.
  Вистина
  Лага
 3. 3. Задржете го воздухот 10 секунди, и откријте дали имате Covid-19.
  Вистина
  Лага
 4. 4. Лионел Меси одлучи да ја заврши својата кариера во друг клуб.
  Вистина
  Лага
 5. 5. Во тек се последните подготовки, зградата на ФИНКИ во завршна фаза.
  Вистина
  Лага
 6. 6. НЕВЕРОЈАТНО: Новородено бебе преживеа два истрели од пиштол.
  Вистина
  Лага
 

Би можело да ве интересира:

Квиз: Кој е крадецот? Дали сакате за момент да се ставите во улогата на детектив и да ѝ помогнете на п...
Квиз: Дали имате влакна на јазикот? Дали некогаш сте се соочиле со хотелска соба која не е како на фотките на интерн...
Квиз: Дали сте искрена личност? Дали сте личност која лаже без срам или пак секогаш ја кажувате вистината, дури ...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава