Задолжителни книги, филмови, музика - од актерката Емилија Мицевска


Задолжителни книги, филмови, музика - од актерката Емилија Мицевска

Знаеме дека уметничкиот вкус на актерите знае да биде навистина квалитетен. Емилија Мицевска, која ја знаеме од театарската сцена своето слободно време го поминува во друштво со добра книга, филм и музика. Колку и да има професионални ангажмани, секогаш знае да си одвои време за себе и да ужива со некое дело од светот на уметноста.

zadolzitelni knigi filmovi muzika od akterkata emilija micevska 6

„Само што се вратив од Прилеп. Игравме на фестивалот Војдан Чернодрински со Лет над кукавичјото гнездо на Ристе Алексовски. Претставата поставува прашања кој всушност е луд и што точно значи лудилото. Дали преку ред и дисциплина се доаѓа до среќа и слобода или обратно“, открива актерката, која е во исчекување на премиерата на најновиот филм на Камен Донев во Бугарија, кој го снимаа минатата година.

„Навистина ми е тешко од сите убости на уметноста да ги двојам книгите, филмовите и музиките, не постојат најдобри. Секогаш ќе сакам да набројам повеќе. Слушам сé што буди среќа и уживање во мене. Од сите кралици ќе ја издвојам Кејт Буш“, споделува Емилија Мицевска, која се спрема за неколку патувања летово, исполнето со многу музика.

zadolzitelni knigi filmovi muzika od akterkata emilija micevska 2

Книги

Хамлет – Вилијам Шекспир - Јас сум вљубена во Хамлет. Колку и да се среќавам со нови дела, секогаш со навраќам на Хамлет.

Јустина - Маркиз де Сад - Контроверзниот Де Сад, брутален како и секогаш, никогаш не ме остава рамнодушна. Некогаш и не се сложувам со него, но секогаш сакам да дознаам како размислува.

Мистеријата на пасијансот -  Јустејн Гордер - И последното нешто кое го прочитав Мистеријата на пасијансот, бајка, авантура, филозофија. Преубаво нешто. Се чувствував како дете.

zadolzitelni knigi filmovi muzika od akterkata emilija micevska 7

Филмови

Од филмови сите на Рој Андерсон, особено You, the living.

La grande bellezza на Паоло Соренто.

zadolzitelni knigi filmovi muzika od akterkata emilija micevska 1

Сите филмови на Тим Бартон.

zadolzitelni knigi filmovi muzika od akterkata emilija micevska 3

И омилениот Endlees poetry  на Alejandro Jodorowski.

zadolzitelni knigi filmovi muzika od akterkata emilija micevska 4

Автор: Евгениј Хоуп | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Турбо-фолкот во музиката е исто што принтовите на платно од ИКЕА во уметноста“ - Бојан, сопственик ... Како мал сакал да биде пилот, а денес, случајно ем намерно, е сопственик на гале...
Екслузивно интервју со Томас Холопаинен од Nightwish: Преку нашата музика им даваме можност на луѓет... Приказната за бендот Nightwish повеќе од две децении протекува низ вре...
Ивана Младеновска: „Малта е преполна можности, мана се само сообраќајниот метеж и влажноста“ Секој си го следи животниот пат. И пробува колку што е можно повеќе да се придрж...

Најчитани неделава