Прашувам за пријател: „Можам ли да имам секс додека имам ХПВ?“ (18+)

Ако ви се појавиле симптоми на ХПВ или сте дознале дека го имате вирусот преку скрининг на грлото на матката, идејата да имате секс (и како би изгледал тој) може да биде застрашувачка. Но, важно е да знаете дека тоа што сте заразени со ХПВ не мора да значи крај на вашиот сексуален живот.

prashuvam-za-prijatel-mozham-li-da-imam-seks-dodeka-imam-hpv-01.jpg

Рубриката „Прашувам за пријател“ на британскиот магазин Metro е место каде луѓето анонимно можат да постават прашања на кои не можат самите да најдат одговор или за кои им е срам да зборуваат јавно.

Eдно од прашањата на читателите гласи: „Дали можам ли да имам секс додека имам ХПВ?

Одговорот на ова прашање го дава д-р Кетрин Хертлајн, светски признат терапевт за парови и советник за сексуална терапија:

„Сексуално преносливите болести се табу тема меѓу партнерите дури и во 2023 година, особено ако не сте во брак или врска, туку запознавате нови луѓе со кои сакате да имате секс. Многу жени имаат ХПВ (хуман папилома вирус) кој можaт да го пренесат на партнерот, но тоа не значи крај на вашиот сексуален живот.

ХПВ е група сексуално преносливи болести кои можат (иако не секогаш) да предизвикаат симптоми како генитални брадавици или абнормални клетки на грлото на матката.

Ако ви се појавиле симптоми на ХПВ или сте дознале дека го имате вирусот преку скрининг на грлото на матката, идејата да имате секс (и како би изгледал тој) може да биде застрашувачка. Но, важно е да знаете дека тоа што сте заразени со ХПВ не мора да значи крај на вашиот сексуален живот.

prasuvam-za-prijatel-02.jpg

Најчесто стравот е предизвикан од срам, а срамот може да предизвика недостаток на самодоверба, особено кога размислувате да почнете нова врска, бидејќи на новиот маж во вашиот живот треба да му објасните што ви се случува и не знаете како ќе реагира.

Стравот од негативните рекции, но и од осудата, кај жените често создава негативна слика во главата, па таа си мисли дека е 'оштетена и дека никој никогаш нема да ја сака', што во многу случаи доведува до депресија и анксиозност, а тоа предизвикува изолација од околината и повлекување во себе.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Прашувам за пријател: „Имам слаб оргазам, речиси не го чувствувам, што не е во ред со мене?“ (18+) „Во јавноста се создава нереална слика за оргазмите, па затоа се нереални и очек...
Прашувам за пријател: „Се сплеткав со дечко што има девојка - дали да ѝ кажам?“ Замислете ја ситуацијава, запознавате дечко, кој е забавен и фин, си разменувате...
Гоца Тржан сака секс на јавно место, Ким Кардашијан – кучешка поза: Што им е омилено во сексот на по... Анџелина Џоли сака садо-мазо, а Ријана секси играчки и врзување... Што сакаат на...
Прашувам за пријател: „Мојот сопруг сака секс неколкупати на ден, а јас не - како да го одбијам?“ „Работата од дома беше кошмар, бидејќи тој беше во соседната соба, па ќе влезеше...
Што сакаат мажите постари од 40 години во сексот? (18+) Мажите над 40 години признаваат дека ги возбудува кога жената ќе облече нешто од...
Секс поза „шампањ соба“, соодветна и за во просторија без кревет (18+) Жената ја води динамиката, но и мажот помага. Може да се изведе дури и на столче...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg