Очекување vs. реалност: Мрачната страна на животот во Њујорк

Многу луѓе – и локалци и туристи, ѓубре по улиците и минијатурни, но многу скапи станови со мебел стар неколку децении – четворица Американци откриваат како навистина изгледа животот во гламурозниот Њујорк. 

kako-navistina-izgleda-zhivotot-vo-njujork-niz-razocharuvachki-fotografii-01.jpg

Благодарение на холивудските филмови, многумина сонуваат не само да го посетат, туку и да живеат во Њујорк.

Отстрана Њујорк ни изгледа како едно од најгламурозните места на планетата каде што се чини дека сите имаат безброј можности.

Но, како и секој огромен град, и Њујорк има бројни проблеми за кои се свесни само оние кои живеат таму.

За Insider, четворица Американци кои живеат во Бруклин и Менхетн откриваат како навистина изгледа животот во Њујорк, низ разочарувачки фотографии:

Њујорк е најскапиот град во САД. Најскапа е областа Менхетн каде што обична табла со 12 јајца чини над девет долари (околу 500 денари).

kako-navistina-izgleda-zhivotot-vo-njujork-niz-razocharuvachki-fotografii-02.jpg

Во продавниците секогаш има многу луѓе.

kako-navistina-izgleda-zhivotot-vo-njujork-niz-razocharuvachki-fotografii-03.jpg

Слична е ситуацијата и во популарните њујоршки ресторани, каде што ќе треба да чекате ред за да добиете слободна маса.

kako-navistina-izgleda-zhivotot-vo-njujork-niz-razocharuvachki-fotografii-04.jpg

Во Њујорк има над 1.700 паркови и детски игралишта. Но, во потоплите денови и во нив има многу, многу метеж.

kako-navistina-izgleda-zhivotot-vo-njujork-niz-razocharuvachki-fotografii-05.jpg

Низ улиците, пак, секогаш има метеж, а турканиците се неподносливи во празничната сезона.

kako-navistina-izgleda-zhivotot-vo-njujork-niz-razocharuvachki-fotografii-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Ја посетив Махо, популарна плажа до аеродром на Карибите - Постојано нè надлетуваа авиони, имаше огр... На островот Сент Мартин вистинска атракција е плажата Махо, само поради нејзинат...
Ненеци, народ кој живее „на работ на светот“: Јадат месо од ирваси, преживуваат и на -50°C Секое семејство има по еден ирвас „домашен миленик“. А ирвасите им нудат на Нене...
Уличната уметност и шармантните мурали низ улиците на Брисел Сакам да ве прашам нешто. Дали сте љубители на улична уметност?  Сакам д...
Го посетив селото на Попај морнарот во Малта - бајковита дестинација која ме врати во детството и ми... Она што навистина ме врати во детските денови и ја разбуди мојата меморија со сл...
Каде да летувате во Хрватска ако сакате песочни плажи? За Хрватска, првата помисла за плажите најчесто е карпести и камени плажи со кри...
Јовица од Скопје за божиќниот маркет во Виена: „Мириса на цимет и греено вино, личи на бајка од Дизн... „Бев на повеќе божиќни маркети во градот, но најсилен впечаток ми остави Rathaus...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg