Погледи кои восхитуваат

pogledi-koi-voshituvaat-povekjeКога патувате често сакате да застанете и да уживате во глетката која ви ја овозможува некоја локација, во неверојатниот спој на природата...

 

...и(ли) човечката креација.

Ви ги претставуваме најубавите 10 места кои ви овозможуваат глетка која ќе ве воодушеви и кои доколку сте во можност да ги посетите никако не ја пропуштајте.

1 1. Акропол, Атина - Грција
На 156m надморска висина, 80m над Атина се наоѓа древниот “горен град“.
2 2. Планините Липа и Јаошан, Куејлин-Кина
До врвот на Јаошан се стигнува со жичара, нуди поглед на мистични шумски богатства.
3 3. Плажата Ланикаи - Хаваи
Една од најубавите шлажи на светот со највосхитувачка глетка.
4 4. Ајфелова кула, Париз - Франција
Го имате Париз на дланка.
5 5. Големиот Кањон, Аризона
Прошетка и можност за тура со домородците од племето Хуалапаи.
6 6. Црвениот плоштад, Катедрала Св.Василија Москва - Русија Застрашувачка и инспиративна глетка.
7 7. Монт Еверест, Тибет
Наместо да се обидувате да го искачите Монт Еверест можете да набљудувате од планината Кала Патар во Непал.
8 8. Times Square. Њујорк, САД
Место кое денес зрачи со живот.
9 9. Белата карпа Довер, Англија
Често посетувана и интересна за туристите.
10 10. Брдото Корковадо, Рио Де Женеиро, Бразил
За најдобар поглед потребно е да се оддалечите од градот и да се искачите на висина од 700 метри до познатиот куп на Исус -Cristo Redentor.

Би можело да ве интересира:

Лажни резервации за хотел и авионски билети – Како да ги избегнете измамите кога резервирате за одмо... Не наседнувајте на лажни пораки со честитки дека сте добитник на бесплатно патув...
Што треба да видите во Тунис на вашата прва посета, според позната инфлуенсерка од Србија? Оазата Чебика, колосеумот во Ел Џем и, секако, пустината Сахара се само дел од м...
14 дестинации во Европа погодни за меден месец во 2024 година Санторини е островскиот рај во Егејското море, па со оваа дестинација нема да по...
14 најубави плажи во Европа за 2024 – пет се во Грција, една во Албанија Златни, песочни плажи на Канарските острови, диви плажи во Грција, широки плажи ...
Македонка што живее во Бразил: „Зошто сум воодушевена од здравствениот и образовниот систем во оваа ... „Најголем плус е што образовниот систем е бесплатен, а сите ученици имаат појадо...
Фото-прошетка низ Котор - црногорски град во кој посетителите секогаш се враќаат Црногорски град на прекрасното јадранско крајбрежје, Котор е местото кое не смее...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg