Егзотично-модерна бајка: Што може да очекувате од Баку, главниот град на Азербејџан?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Егзотично-модерна бајка: Што може да очекувате од Баку, главниот град на Азербејџан?

Оние што го посетиле Баку, главниот град на Азербејџан, го опишуваат како супермодерен град, прогонуван од славата на Сингапур и Дубаи. Баку е преполн со облакодери, идеални патишта, вкусна храна, луксузни бутици, а може да се пофали и со море.

Sto-moze-da-ocekuvate-od-Baku-Azerbejdzan-01.jpg

Гостопримството се чувствува насекаде. Азербејџанците се многу горди на својот главен град и со задоволство им го покажуваат на туристите кои се топло добредојдени.

Азербејџан е муслиманска земја, но Баку е целосно проевропски, секуларен град. Во него ретко ќе сретнете жени со покриени глави, а алкохолот е во слободна продажба.

Изграден плански, до најмалите детали

Идеални патишта, многу скапи продавници и луксузни бутици, помпезни згради покрај кои мирно коегзистираат антички згради и ултрамодерни облакодери.

Луксузот на нафтената сила во Баку се чувствува насекаде. Градот е многу богат – каде и да погледнете ќе наидете на мермер и позлата. Баку наликува на Дубаи, но во исто време има свој посебен печат.

Sto-moze-da-ocekuvate-od-Baku-Azerbejdzan (5).jpg

Тој не е типичен постсоветски град, туку голема, модерна метропола која постојано расте и се развива. Покрај тоа, за разлика од градовите во Персискиот Залив, Баку не морал да се гради од почеток, бидејќи тој веќе имал своја богата историја.

Интересно е што Баку донекаде потсетува на главниот град на Англија, на пример, со панорамското тркало, изненадувачки слично на „Лондонското око“. Станува збор за многу хармоничен град. Центарот Хејдар Алиев, кој наликува на вонземски брод, е особено убав. Ова е комплекс составен од музеј, концертна сала и библиотека, чиј архитект е Заха Хадид.

Sto-moze-da-ocekuvate-od-Baku-Azerbejdzan (15).jpg

Sto-moze-da-ocekuvate-od-Baku-Azerbejdzan (10).jpg

Главниот град на Азербејџан воодушевува не само со својата убавина, туку и со својата чистота. Тука постојано се градат нови паркови и плоштади, има многу дрвја во Баку што ги спасуваат локалните жители и туристите од жештината.

Се чини дека сè во главниот град е обмислено до најмалите детали. На пример, клупите на познатиот насип, булевар Приморски, се направени од материјали што не се загреваат на сонце.

Sto-moze-da-ocekuvate-od-Baku-Azerbejdzan (12).jpg

Друга интересен печат на градот се пламените кули. Во Азербејџан огнот се почитува уште од античките времиња, па тие одлучиле да изградат облакодери што личат на пламени јазици.

Sto-moze-da-ocekuvate-od-Baku-Azerbejdzan (13).jpg

Во стариот дел на Баку, добивате чувство дека сте во средновековна Европа. Тивки, сонувачки улици проткаени со духот на антиката. За разлика од останатиот дел од градот, тука нема потреба од брзање. Старите кафулиња создаваат соодветна, автентична атмосфера, а многуте продавнички за сувенири го надополнуваат духот на овој дел од градот.

Sto-moze-da-ocekuvate-od-Baku-Azerbejdzan (1).jpg

Sto-moze-da-ocekuvate-od-Baku-Azerbejdzan (7).jpg

Sto-moze-da-ocekuvate-od-Baku-Azerbejdzan (9).jpg

Ноќе, главниот град на Азербејџан сјае и трепери, преполн со згради, скулптури и паркови. Тешко е да се разбере каков град е, дали е повеќе азиски или пак европски. Но, едно е сигурно – нема да најдете град сличен на Баку никаде.

Sto-moze-da-ocekuvate-od-Baku-Azerbejdzan (3).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Идеални дестинации за оние кои сакаат да патуваат сами Иако за многумина звучи чудно, сепак во последно време се сè почести оние кои са...
4 европски плажи кои е најдобро да ги посетите по летната сезона Патувањата надвор од туристичката сезона носат многу поволности, покрај поевтини...
Неколку причини за уште повеќе да го сакате морето Морскиот воздух и водата се навистина лек за душата и нема ништо подобро од тоа ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg