„Мојот живот пред децата vs. по децата и зошто не би го менувала за ништо на светот?“

Пред децата, мојата романтична љубов кон партнерот мислев дека е најдлабоката љубов на светот. По децата, сфатив дека љубовта на мојот живот се тие, затоа што тоа е љубов каква што не сум почувствувала претходно, поинаква од сите други, дури и од таа кон партнерот.

mojot-zhivot-pred-decata-vs-po-decata-i-zoshto-ne-bi-go-menuvala-za-nishto-na-svetot-01.jpg

Пред децата, спиев до пладне во слободните денови и се будев себеси со кафе и бранч.

По децата, се будам пред изгрејсонце со нив врз мене како ми скокаат на грб и ме тегнат за рака.

mojot-zhivot-pred-decata-vs-po-decata-i-zoshto-ne-bi-go-menuvala-za-nishto-na-svetot-03.jpg

Пред децата, бев задоволувач на туѓите потреби и секогаш се трудев да го направам тоа што другите ми велеа дека е „правилно“.

По децата, не се грижам што мислат другите луѓе за мене, туку само што е најдобро за моето семејство.

mojot-zhivot-pred-decata-vs-po-decata-i-zoshto-ne-bi-go-menuvala-za-nishto-na-svetot-04.jpg

Пред децата, мислев дека сум уморна по долг работен ден.

По децата, мојот умор е онаков „мајчински“ умор и не само што ми недостига сон, туку и уморна сум од тоа да бидам одговорна за сите, од мајчинскиот срам, од мајчинската вина и тоа да сум им потребна на сите во секој миг – тоа ме исцрпува психички и физички.

mojot-zhivot-pred-decata-vs-po-decata-i-zoshto-ne-bi-go-menuvala-za-nishto-na-svetot-05.jpg

Пред децата, мојата романтична љубов кон партнерот мислев дека е најдлабоката љубов на светот.

По децата, сфатив дека љубовта на мојот живот се тие, затоа што тоа е љубов каква што не сум почувствувала претходно, поинаква од сите други, дури и од таа кон партнерот.

mojot-zhivot-pred-decata-vs-po-decata-i-zoshto-ne-bi-go-menuvala-za-nishto-na-svetot-02.jpg

Пред децата, имав сѐ под контрола.

По децата, го прифаќам хаосот на мајчинството и пронаоѓам убавина во него.

И ништо не би направила поинаку, затоа што јас сум најсреќната и најдобрата верзија од себеси, токму поради нив.

Извор фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Мајка покрена дебата со тврдењето: „Многу е полесно да се работи, отколку да седите дома со децата“ Полесно е да се оди на работа или да се чуваат деца? Мајка поттикна вистинска де...
Совети за родители: Што да направите за вашето дете да ги почитува другите деца и да не ги малтретир... Никогаш немојте да користите навредливи зборови кон детето. Во спротивно, детето...
9 причини зошто двегодишните деца се магични, a не неподносливи Децата на 2 години ќе ве сакаат и во најлошите ситуации. Вашиот утрински зд...
Ретро игри со кои ние пораснавме, а денешните деца не (знаат да) ги играат Знаат ли денешните деца да си играат? Колку често нашите деца се надвор и што во...
4 трикови што ќе ви помогнат да ги научите децата секогаш да заспиваат на време Ако имате деца, веројатно често доживувате фрустрации од типот солзи, бес, тантр...
„Се грижам за децата и сите обврски во домот, а навечер работам - сопругот смета дека не заслужувам ... „Се грижам за трите деца и сите обврски во домот. Кога ќе си легнат, работам нек...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg