Која е разликата помеѓу испукани капилари и проширени вени и дали се опасни?

Иако изгледаат слично, испуканите капилари и проширените вени се различни појави. И двете за повеќето се безопасни, но добро е да знаете како можете да го намалите ризикот од нивната појава.

koja-e-razlikata-pomegju-ispukani-kapilari-i-proshireni-veni-i-dali-se-opasni-01.jpg

Испуканите капилари се честа појава и обично се безопасни, но можат да предизвикаат непријатни симптоми, како чешање.

За повеќето луѓе, поголем проблем претставува изгледот на испуканите капилари, но постојат третмани за ова.

Од друга страна, постои и појава позната како варикозни или проширени вени која може да изгледа исто како испуканите капилари.

Што треба да знаете за испуканите капилари и проширените вени?

Зошто настануваат испукани капилари?

Испуканите капилари претставуваат оштетени крвни садови кои се наоѓаат веднаш под површината на кожата.

Најчесто имаат црвена, сина или виолетова боја и можат да бидат разгранети или да изгледаат како пајажина.

Испуканите капилари можат да се појават на секој дел од телото, но најчести се на лицето и нозете.

Испуканите капилари се појавуваат кога малите крвни садови под кожата ослабуваат и се прошируваат.

Не секогаш е јасно зошто се појавуваат, но има неколку причини како:

 • Хормонални промени
 • Генетски синдроми
 • Проблеми со сврзното ткиво
 • Повреда

koja-e-razlikata-pomegju-ispukani-kapilari-i-proshireni-veni-i-dali-se-opasni-02.jpg

Која е разликата помеѓу испукани капилари и проширени вени?

Иако можат да изгледаат слично, испуканите капилари и проширените вени се различни појави.

Најпрво, капиларите и вените се различни крвни садови.

Вените се поголеми крвни садови кои ја носат крвта низ телото. Кога се проширени, тие се дури и испакнати.

Од друга страна, испуканите капилари не предизвикуваат испакнатини.

koja-e-razlikata-pomegju-ispukani-kapilari-i-proshireni-veni-i-dali-se-opasni-03.jpg

Кои се симптомите за испукани капилари, а кои за проширени вени?

Испуканите капилари не предизвикуваат некои изразени симптоми.

Сепак, може да се забележат некои промени, особено по долго стоење, како:

 • Грчеви
 • Чешање
 • Болка
 • Чувство на горење

koja-e-razlikata-pomegju-ispukani-kapilari-i-proshireni-veni-i-dali-se-opasni-04.jpg

Симптомите од проширени вени можат да бидат поизразени и вклучуваат:

 • Испакнати вени
 • Отечени нозе
 • Болка во нозете
 • Чешање околу областа на вените
 • Промени на бојата на кожата околу вените
 • Ноќни болки во нозете

koja-e-razlikata-pomegju-ispukani-kapilari-i-proshireni-veni-i-dali-se-opasni-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Испукани капилари на лицето: Сѐ што треба да знаете и како да ги третирате Испуканите капилари на лицето не се ретка појава, но бидејќи не изгледаат најдоб...
Чело, грб, рамена: Зошто се појавуваат акни на разни делови од телото? Генерално, акните се појавуваат поради претерано лачење масти, но можат да се по...
Оргазмот ги намалува менструалните болки и уште 5 факти за вагината кои треба да ги знаете Знаењето е моќ, особено кога станува збор за нашето тело. Вагината е можеби наји...
Вирално се шири трик со ставање лук во носот за чистење на синуси – зошто е ова опасно? „Доколку и мало парче остане во носот, тоа може да предизвика поопасна инфекција...
Кои промени на стапалата и ноктите можат да бидат знак за некаков проблем со здравјето? Ако имате многу сува кожа којашто се лупи, и покрај добрата нега на стапалата, м...
Псоријаза на темето на главата - Како да го намалите чешањето и како се лекува? Главата постојано ве чеша, имате проблеми со првут, а забележувате и црвени дамк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg