Митови за исхраната
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Митови за исхраната

Иако повеќето од овие митови за исхрана не се опасни, тие и натаму се влијаат така што луѓето најчесто јадат соодветно со правилата и навиките...

 


...  во исхраната.

Многу од нив за многумина се покажаа дека навистина се само митови, произлзени од застарени верувања кои немаат ништо со тоа како функционира нашето тело, па британски нутриционистите се одлучија да негираат некои од нив.

Оброци кои се конзумираат доцна дебелеат

Широко прифатено верување е дека оброците пред спиење придонесуваат за таложење на килограмите, е она што прво не успеа на тестот за неговата вистинитост.

Всушност, важно е само тоа да  вашето секојдневно внесување на калории да се совпаѓа со дневните потребите на телото. Кога ќе ги внесеме калориите во телото, нема значење.

По јадење не постои вежба
mitovi-za-ishranata1
Додека вежбаме, на мускулите им е потребно повеќе крв за достава на кислород и хранливи материи. И вежбањето и јадењето имаат одредени барања, почнувајќи од циркулацијата па натаму, но сосема е прифатливо по јадењето да вежбате, но се разбира - не преинтезивно за да мускулите не повлечат премногу кислород.

Кафето е диуретик

Кафе содржи кофеин кој има благ диуретски ефект, доколку не го пиете често. Доколку конзумирате чај, кафе или енергетски пијалаци често, тогаш црниот дроб ќе се навикне на процесирање на кофеин, неутрализирајќи го овој ефект.

Витамин Ц при настинка

Верувањето дека витаминот Ц го намалува ризикот од инфекции, е вистинито само кај лица кој имаат недостаток на тој витамин, како и кај оние кои имаат екстремна физичка активност секојдневно. За сите останати, конзумирањето на суплементи на храна кои содржат витамин Ц се покажа како сосема бескорисно.

Две литри вода на ден

Внесување на течностите зависи од големината на телото, желудникот и од секојдневните активности. Сите вишоци само ќе минуваат низ телото.

Би можело да ве интересира:

Исла при сува кашлица и зарипнато грло. Изберете го својот вкус! Пастилите Исла содржат екстракт од Cetraria islandica (Исландски лишај), лековит...
Јапонска масажа за ослободување од негативни емоции Јапонците имаат многу различни методи на лекување и терапии, а shiatsu или прити...
Витамини: Каде ги има и кој за што служи? Витамините се одличен начин да си го подобрите здравјето, но неопходно е да знае...

Спонзорирани линкови: