Браво! Каратистката Михаела (18) од Тетово се врати со сребрен медал од ЕП, па заблеска на матурската вечер

Михаела Мишовска ѝ донесе сребрен медал на Македонија во Европското првенство за карате. Ја победи грчката, но не ѝ хрватската репрезентативка. По големиот успех се врати во Македонија, каде истиот ден ја славеше матурската вечер.

bravo-karatistkata-mihaela-od-tetovo-se-vrati-so-srebren-medal-od-ep-pa-zableska-na-maturskata-vecher-01.jpg

Каратистката Михаела Мишовска (18) од Тетово годинава го имаше својот дебитантски настап во сениорска конкуренција и го освои сребрениот медал на Европското карате првенство кое се одржа во Задар, Хрватска.

bravo-karatistkata-mihaela-od-tetovo-se-vrati-so-srebren-medal-od-ep-pa-zableska-na-maturskata-vecher-02.jpg

На вториот ден од Европското карате првенство за сениори, Михаела, која е член на Карате Клуб Олимпик 2007, Скопје, по четири извонредни мечеви се пласира во финалето на европското првенство категорија: Кумите сениори (женски) до 50kg.

Нашата каратистка во првиот меч против репрезентативката на Италија, Петфето Ерминиа, победи со резултат 7:7 по постигнато водство со сеншу (прв освоен поен).

А, втората победа ја освои над репрезентативката на Грузија, Васаде Мариами, со резултат од 5:4.

Во третиот меч славеше против Амос Корал од Израел до резултат од 2:2.

bravo-karatistkata-mihaela-od-tetovo-se-vrati-so-srebren-medal-od-ep-pa-zableska-na-maturskata-vecher-04.jpg

По судиското изјаснување на нерешениот резултат, борбата заврши со 3:2 во корист на нашата Михаела. За влез во финалето славеше убедлива победа над Тзилиа Елени од Грција со водство од 4:1.

bravo-karatistkata-mihaela-od-tetovo-se-vrati-so-srebren-medal-od-ep-pa-zableska-na-maturskata-vecher-05.jpg

Во финалниот меч загуби од хрватската репрезентативка и неколкукратна освојувачка на одличја од меѓународните натпревари Сгардели Ема.

По враќањето во Скопје во раните утрински часови, имаше срдечен и топол пречек од клупските другари, семејството, роднини и нејзини пријатели, а денот го заврши со славење на матурската вечер.

bravo-karatistkata-mihaela-od-tetovo-se-vrati-so-srebren-medal-od-ep-pa-zableska-na-maturskata-vecher-07.jpg

Од фотографиите објавени на Инстаграм може да се види дека Михаела за матурската вечер избрала златен фустан и сребрени сандали со високи потпетици.

bravo-karatistkata-mihaela-od-tetovo-se-vrati-so-srebren-medal-od-ep-pa-zableska-na-maturskata-vecher-10.jpg

Погледнете уште неколку фотографии од пречекот на Михаела и од прославата во продолжение:

bravo-karatistkata-mihaela-od-tetovo-se-vrati-so-srebren-medal-od-ep-pa-zableska-na-maturskata-vecher-06.jpg

bravo-karatistkata-mihaela-od-tetovo-se-vrati-so-srebren-medal-od-ep-pa-zableska-na-maturskata-vecher-08.jpg

bravo-karatistkata-mihaela-od-tetovo-se-vrati-so-srebren-medal-od-ep-pa-zableska-na-maturskata-vecher-09.jpg

bravo-karatistkata-mihaela-od-tetovo-se-vrati-so-srebren-medal-od-ep-pa-zableska-na-maturskata-vecher-12.jpg

bravo-karatistkata-mihaela-od-tetovo-se-vrati-so-srebren-medal-od-ep-pa-zableska-na-maturskata-vecher-11_copy.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Македонија втора година по ред нема да учествува на Евросонг, објавена листата за Малме 2024 Последниот настап на Евровизија за Македонија беше во 2022, кога земјава ја прет...
Само се шегувал со фановите: Ламбе останува во Македонија „Дедо Мраз ме врати назад во Македонија. Ве поздравувам. Македонија е мојата све...
Уште една хероина заѕвони на ѕвончето на Детска клиника - малата Ангела ја победи болеста, а братчет... „Нека грми сè од смеа и ѕвончето нека се слушне до крајот на светот, сестрата на...
Драгица од Скопје и Марк од Бејрут направија волшебна свадба во Либан: „180 Либанци учеа да играат П... „По свадбата во Скопје, на свадбата во Бејрут имаше само либански обичаи. Марк с...
Не се знае која е поубава - Познати дами од Македонија и нивните ќерки Некои се модели, некои актерки и пејачки, а некои се држат далеку од шоу - бизни...
20 интересни факти за Македонија: Чуваме делови од крстот на кој е распнат Исус, го имаме најстарото... Природните богатства на Македонија ја ставаат на списокот со најмногу планини, н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg