Чуваш 100 пенкала во кутијата, а не пишува ниту едно - од која земја сум јас?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Чуваш 100 пенкала во кутијата, а не пишува ниту едно - од која земја сум јас?

Јас сум од земјата каде што не е важно што ќе биде бебето, битно е да биде „жив и здрав“. Каде што ќерката се нарекува „сине“, а синот „коњу“.

Od-koja-zemja-sum-jas-01.jpg

Од земја каде што го прашуваш човекот „Кај си бе ти?“, а тој стои пред тебе.

Јас сум од земја каде што се чуваат непотребни работи со децении и некој е во состојба да заплаче ако му ги фрлиш весниците од 1980 година.

Од земјата каде што чуваш 100 пенкала во кутијата, а не пишува ниту едно.

Доаѓам од земјата каде што „промајата убива“, каде што спиеме „како заклани“ и „умираме од смеење“.

Живеам во земја каде што „кецашот“ од основно му е директор на најодличниот и најспособниот ученик. Земја во која им се воодушевуваме на криминалците, наместо на докторите и научниците.

Некаде каде што старлетите и инфлуенсерките добиваат повеќе внимание од нормалните, начитани, паметни девојки.

Јас сум од земјата каде што сите се религиозни, но никој не е духовно исполнет и ги прекршил речиси сите 10 заповеди.

Земја во која луѓето прскаат тони парфем, а одбиваат да се избањаат.

Земја со 1000 споменици, а недостаток на цитостатици и инсулин.

Некаде каде што им давате на заем пари на пријателите бидејќи „немаат за леб“, а утредента заминуваат на скап одмор.

Земја во којашто се трујат кучиња и се одминуваат паднати луѓе на улица, каде што првиот инстинкт е да се извади телефонот и да се сними несреќата, наместо да се помогне.

Јас сум од земја во која постојано се повторува „што ми е гајле, не сум јас, не е мое, не е до мене“ како изговори кога се случува неправда и кога се уништува нешто.

А чие е? До кого е?

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Автор: (О)Милена | Црнобело 

Би можело да ве интересира:

За добрите работи треба долго, за лошите работи само еден миг е доволе... Само една докторска дијагноза за сериозна болест, сообраќајна незгода со трајни ...
Постојат 3 работи околу кои се врти целиот живот... Еднаш еден мудар човек рекол дека во животот постојат само 3 работи врз база на ...
Мамо, знам дека кинеше дел од својата душа, само за јас да бидам среќе... Ако не беше таа јас немаше да знам како изгледа среќно детство, немаше да ги зна...