13 фантастични факти кои ќе ве зачудат
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 21-09-2020


13 фантастични факти кои ќе ве зачудат

Во светот постојат мали милион работи за кои не се ни свесни дека постојат. Некои постепено се откриваат, а некои може да останат и вечни мистерии. Оние кои полека се дознаваат сè повеќе фасцинираат, воодушевуваат или застрашуваат.

13-fantasticni-fakti-koi-ke-ve-zacudat-01

Ви издвојуваме 13 фасцинантни факти кои ќе ве зачудат:

1. Во сите океани има доволно сол за потполно да ги покријат сите континенти со слој дебел 152 метри.

2. Научниците направиле ласер кој е милион пати посветол од сонцето, а развива температура од 3.6 милиони степени.

3. Верувале или не, сосем случајно јадете околу 430 бубачки годишно.

4. Луѓето и делфините имаат заедничко потекло. Заедничкиот предок живеел пред 60 милиони години.

13-fantasticni-fakti-koi-ke-ve-zacudat-2

5. Црвената течност во шницлите воопшто не е крв, туку миоглобин. Тоа е течност која изгледа како крв, но нејзината точна функција сè уште не е добро позната.

6. Универзумот има 100 милијарди галаксии.

7. Секоја секунда околу 100 громови удираат на нашата планета. Но, само 0.0000001 отсто луѓе понекогаш ги погодува гром.

8. Звукот кој го прави грбавиот кит се слуша и до 800 километри во далечина и се смета дека тоа е најгласниот звук на живо суштество.

9. Кога би можеле да го возиме автомобилот само право, за само еден час би биле во Вселената.

13-fantasticni-fakti-koi-ke-ve-zacudat-1

10. Бубачката која скока има 50 пати поголемо забрзување од вселенските ракети при полетување.

11. Околу 10 отсто од сите луѓе кои се некогаш родени сè уште се живи.

12. Секоја година се случуваат и по милион земјотреси ширум светот.

13. Под паркот Јелустон во Америка има огромен супер вулкан кој може да експлодира во секој момент.

13-fantasticni-fakti-koi-ke-ve-zacudat-3

Би можело да ве интересира:

Инспиративни цитати за секоја нова мајка и нејзиното тело по породувањето Без оглед како и да се породила, телото на мајката во најголем број случаи веќе ...
„Кога телата ќе се допрат, тоа е само прелевање на чашата“ - Најубавите љубовни цитати на Пауло Коел... Можеби го обожавате, можеби го мразите, но едно е сигурно – Пауло Коелјо се вбро...
Имал ресторан, глумел во ТВ сапуници: Работи кои не ги знаете за латино заводникот Рики Мартин Пејач, композитор и актер уште од најмали години – Рики Мартин освен што важи за...

Најчитани неделава