9 работи кои не сте ги знаеле за Пинокио
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 19-02-2020


9 работи кои не сте ги знаеле за Пинокио

Мислите дека знаете сè за приказната за дрвеното момче кое го промени животот на Џепето?

10-raboti-koi-ne-ste-gi-znaele-za-pinokio-01

Ова сигурно не го знаевте за цртаниот за Пинокио:

1. Дизни на своите цртачи им нудел бонус од 5 долари доколку смислат некоја добра шега за филмот. Поголем дел од нив се однесуваат на часовникот со кукавица.

2. Името на творецот на Пинокио е Карло Клоди, новинар кој го сакал пиењето и коцката. Живеел во 19 век, а Пинокио го напишал за да го исплати долгот кон весниците кои тогаш ги имал.

10-raboti-koi-ne-ste-gi-znaele-za-pinokio-02

3. Иако Мел Бланк е поканет да го позајми гласот за мачето на Џепето, Дизни на крај одлучил мачето да остане немо.

4. Иако планирал да го убие Пинокио во приказната така што ќе го обеси, уредниците од авторот барале тоа да не се случи затоа што детските приказни би требале да имаат среќен крај.

5. Пинокио е втор филм на Дизни на кој почнал да работи пред Снежана и седумте џуџиња, но требало доста време за да донесе заработка.

6. Многу од местата кои се споменуваат во приказната за Пинокио постојат во светот.

7. За ликот на сината вила пример му била сосетката на авторот.

8. Куклата Пинокио била изгубена околу 50 години. Ова била една од фотографиите која се чувала како спомен, а потоа мајсторите ја пронашле во подрумот на Дизни.

10-raboti-koi-ne-ste-gi-znaele-za-pinokio-03

9. Дури 750 уметници работеле на Пинокио. Користени се посебни камери за снимање под вода, за кои Дизни доби и Оскар.

Би можело да ве интересира:

Кратки инспиративни совети што ќе ви помогнат да ги остварите вашите цели Дали знаете кои се вашите цели и знаете што треба да направите во врск...
Најубавите цитати на Маја Анџелоу: Бидете виножитото во нечии облаци Таа е жена-борец во вистинска смисла, која ги рашири своите крилја за да го прег...
Животот низ 45 реченици На страниците на списанието „The Plain Dealer “ напишана е статија во име на и о...