Оскар Вајлд за мажите, жените, успехот и животот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Оскар Вајлд за мажите, жените, успехот и животот

oskar-vajld-za-mazite-zenite-uspehot-i-zivotot-01

Големите умови многупати кажувале мудри мисли и цитати кои и денес се спомнуваат.

Вечните дилеми за мажите, жените и животот ги инспирирале познатите писатели да пишуваат и да споделуваат дел од своите искуства преку зборови.

Еден од нив е и големиот генијален Оскар Вајлд кој пред многу години кажал вистини во кои се пронаоѓаме и денес.

1. Големите страсти се привилегија на луѓето кои немаат што да прават.

2. Верноста постои. Тоа најдобро се гледа по оние жени кои се верни, изгледаат толку искрено и несреќно.

3. Кога еднаш ќе ѝ дојде крај на љубовта, слабите кукаат, енергичните веднаш наоѓаат друга љубов, а паметните веќе одамна имаат резерва.

4. Кога бев млад мислев дека парите се најважни во животот. Сега кога остарев, го знам тоа.

5. Малкумина се понекогаш во право, повеќето секогаш грешат.

6. На сè може да се одолее, освен на искушението.

7. Мажот може да биде среќен со секоја жена, сè додека не ја засака.

8. Мажите секогаш сакаат да бидат прва љубов на жената. Жените се попрефинети за тоа, тие сакаат да бидат нивна последна љубов.

9. Незадоволството е првиот чекор кон напредокот на еден човек или еден народ.

10. Постојат многу работи кои би ги отфрлиле кога не би се плашеле дека може другите да ни ги земат.

11. Секој успех кој го постигнуваме ни носи по некој непријател. Човекот мора да биде просечен за да биде омилен.

12. Човекот секогаш треба да биде заљубен, тоа е причината поради која не смее да се ожени.

Би можело да ве интересира:

Најубавите мисли за мажите и жените: Ако имаш млада жена и старо вино, биди подготвен за полна куќа ... Колку и да се критикуваме меѓусебно, ниту жените можеме без мажите, ниту мажите ...
Кинески мудрости: Кој ја бара вистината мора да знае да ја издржи Убавите цветови се убави само некое време и не паѓа секое дрво со првиот удар. С...
Како да се однесувате во 20-ите за да не се каете во 30-ите? Да живеете во моментот и да гледате назад кон минатото без трошка каење можеби в...

Најчитани неделава