Факти за бакнувањето (2)

Бакнежите вклучуваат допир со јазикот, размена на плунка и објективно не се баш најчиста активност. 

fakti-za-baknuvanjeto-2-01_copy.jpg

Ова се 9 факти кои веројатно не сте ги знаеле за бакнувањето:

1. Просечна личност во текот на животот поминува околу 15 дена бакнувајќи се. Тоа е период еднаков на годишен одмор.

2. Бакнувањето е добра вежба за телото. Бакнеж кој трае 1 минута, согорува 26 калории. Бакнување од 1 час е поефективно од тренинг во теретана кој трае исто толкав период.

3. Бакнувањето влијае на хормоните. Бакнеж во образ го подигнува нивото на хормоните, доволно за да ви го скрати животот за 1 минута.

4. Францускиот израз за бакнеж е "roulant une pelle", што во буквален превод значи тркалање со лопата.

5. Во текот на 16-ти век во Неапол, бакнувањето на улица било казниво со смрт.

6. Првиот бакнеж меѓу ист пол е екранизиран во 1992 година помеѓу две актерки во немиот филм на режисерот Cecil B. DeMill – „Убиство“.

7. Американецот Алфред Волфман држи рекорд во бакнување со најмногу луѓе. Тој во 1990 бакнал 8001 личност за само 8 часа.

8. Студентите Мет Далеј и Боби Кансиело држат светски рекорд за најдолг бакнеж. Тие се бакнувале речиси 33 часа.

9. Со еден бакнеж со јазик се пренесуваат 278 типови бактерии.

Би можело да ве интересира:

Цитати за сите оние кои изгубиле некого: „Тагувањето не те прави несовршен, туку те прави човек“ „Ќе изгубите личност без која не ќе можете да живеете, а срцето ќе ви биде скрше...
Жените си ги разменувале со пријателите, јаделе супа од крв: Факти за Чукчите Мажите оделе кај своите пријатели за да си ги разменат жените, децата се сметале...
10 забавни факти за кои сигурно не сте слушнале (и ќе ве фасцинираат) Во Шкотска постои 421 различен збор за снег, Судан има скоро двојно повеќе пирам...
Брат му загинал во Виетнам, татко му бил алкохоличар – (вистински) факти за Чак Норис Таткото на Чак Норис бил алкохоличар кој под дејство на алкохол прегазил и убил ...
„Оние што длабоко сакаат, никогаш не стареат“ – Најубавите цитати на Жарко Лаушевиќ „Ако луѓето те критикуваат, те понижуваат, викаат по тебе... Само сети се дека в...
Факти за единствениот жив син на Гризелда Бланко: Ја мрази серијата, има бизнис за марихуана Кратко пред премиерата на серијата Griselda, Мајкл Корлеоне Бланко, синот на так...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg