Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


100 највредни животни лекции (втор дел)

Ако го пропуштивте првиот дел, пред да продолжите да читате понатаму, вратете се на него и проследете ги првите 50 животни лекции ТУКА

100-najvredni-zivotni-lekcii-vtor-del-01.jpg

Потоа, може да ја дополните листата со останатите животни лекции кои ќе ви помогнат да живеете полесен, поедноставен и посреќен живот:

- Не го чекајте совршениот момент. Не постои.

- Не дозволувајте денот да ви помине без барем еднаш да се насмеете од срце.

- Научете да уживате во сопственото друштво.

- Водете сметка за туѓите емоции и внимателно бирајте ги зборовите, за утре да не се каете.

- Не постои таа количина на пари која може да ви ги плати вашите нерви.

- Какви ви се мислите – таков ви е животот.

- Радувајте се на ситниците.

- Останете дете во душата.

- Научете да дишете правилно. Тоа ќе ве спаси во многу стресни ситуации.

100-najvredni-zivotni-lekcii-vtor-del-02.jpg

- Контролирајте го своето его.

- Никогаш не се согласувајте на дружење со просечни луѓе, завршувањето на здодевни работи и испивање на оладено кафе.

- Не се менувајте поради другите.

- Минатото не можете да се промени.

- Добрите работи им се случуваат на добрите луѓе.

- Чистата совест нема цена.

- Секоја личност која ја среќаваме во животот, има цел зошто е тука.

- Легнувајте си на време.

- Но, не си легнувајте доколку сте во кавга со личноста до која треба да спиете.

- Успешниот брак вреди повеќе од успешната кариера.

- Поставете си високи цели.

- Секогаш зборувајте помалку од потребното.

100-najvredni-zivotni-lekcii-vtor-del-03.jpg

- Не ги издавајте вашите планови на сите.

- Не ветувајте нешто што не можете да исполните.

- Поминете повеќе време со луѓето кои прават да се чувствувате вредни и сакани.

- Вдомете си милениче.

- Решавајте ги проблемите веднаш.

- Бидете искрени кон себе.

- Вашата среќа нека биде на прво место.

- Ценете го она што го имате.

- Сами создавајте ја вашата среќа, бидејќи никој нема да го направи тоа наместо вас.

- Радувајте се на туѓите успеси.

- Патувајте.

- Научете нешто ново и убаво секој ден.

- Патувајте уште повеќе.

- Поставете си проритети во својот живот.

- Бидете свесни за одлуките кои ги носите.

- Престанете да си кажувате негативни зборови.

100-najvredni-zivotni-lekcii-vtor-del-04.jpg

- Поздравете ги непознатите на улица.

- Бидете умерени во сите работи.

- Пофалете ги другите.

- Не ги судете луѓето додека не ги запознаете.

- Пронајдете хоби кое ве исполнува.

- Важен е квалитетот, не квантитетот.

- Опуштете се. Во животот 99% од работите се решливи.

- Рутината не е добра.

- Во животот има 4 важни правила: мудрост, правда, храброст и насоченост.

- Препреките ве прават посилни.

- Оној кој не гледа и не мисли што прави комшијата, штеди многу време.

- Најдобра одмазда е да не бидете како непријателот.

- Кој постапува злонамерно – сам си прави зло.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 неверојатни факти за зелените очи - тие се едни од најретките во светот, а луѓето со вакви очи се... Зелените очи ги пленуваат луѓето со векови. Од длабинските научни истражувања и ...
Мажите користат шминка и уште 7 факти за животот во Кина што ќе ве изненадат Кинезите ја перат долната облека само на рака, а бидејќи чорапите ги сметаат за ...
Животот на Луи Витон: Како детето од село што побегнало од лошата маќеа стана омилен дизајнер на цар... За да побегне од лошата маќеа, 3 години патувал пеш од родното гратче до Париз. ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg