15 стари женски православни имиња кои се одликуваат со посебна убавина и реткост

Ако се држиме до латинската изрека дека „името е судбина на човекот“ и го земеме предвид значењето на одредени христијански имиња кои со текот на времето западнале во сенка, воопшто не е чудно набрзо повторно да заживеат и да бидат во „мода“, бидејќи како и сѐ друго, така и модата периодично навраќа одредени имиња.

15-stari-zhenski-pravoslavni-iminja-koi-se-odlikuvaat-so-posebna-ubavina-i-retkost 01 630x330.jpg

Православните имиња се посебни со причина. Тие се разликуваат и се однесуваат на многу елементи на природата. Доколку сте во потрага по уникатни и несекојдневни женски имиња, решивме да ви помогнеме.

Во продолжение за вас издвоивме 15 стари православни женски имиња кои се одликуваат со реткост и посебност:

Аниа – жена која зрачи со благодет

Aтанасија – бесмртна

Амалија – нежна

Василија – кралска жена

Галина – се одликува со мир и тишина

Димитра – Божица на земјоделието и плодноста

Емилијана – противничка

Костадина – постојана и цврста

Крунија – победничка

Миона – зрачи со милост

Никодија – победничка на народот

Петрија – непоколеблива

Сташа – победничка на неправдата

Теодосија – од Бога дадена

Харитина – радосна

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Не си легнувајте гневни, останете будни и расправајте се“ – смешни цитати за бракот во кои сигурно ... По третиот неуспешен брак, американскиот пејач Род Стјуарт изјави: „Наместо повт...
Се оженил со неа заради миразот, во првиот месец од бракот имал 3 љубовници - Тажната приказна на Гр... Морала да плати мираз во вредност од 2 милиони за да се омажи и да помине тест з...
Не пијат вода 12 часа пред ревија и уште 9 факти кои откриваат како е да бидете супермодел Знаевте ли дека и плус-сајз моделите имаат строг режим на исхрана? Тие не смеат ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg