12 трикови што треба да ги знаете – ќе ви го олеснат секојдневието

Трик 1: За да не ви се „распадне“ кашкавалот додека го рендате, прво ставете го во замрзнувач. Трик 2: Ако немате звучник, ставете го телефонот во длабока чинија која ќе го засили звукот. Неколку трикови за сè и сешто што ќе ви се најдат во секојдневието.

12-trikovi-shto-treba-da-gi-znaete-kje-vi-go-olesnat-sekojdnevieto-01.jpg

Постојат мали проблеми со кои се соочуваме скоро сите. Иако овие проблеми се далеку од сериозни, сепак можат да бидат иритирачки.

Во продолжение 12 трикови за секојдневните проблеми:

Ако ви падне телефонот од раце, не пробувајте да го фатите бидејќи веројатно нема да успеете. Наместо тоа потрудете се да падне врз вашето стапало – вака шансите да се скрши се многу помали.

12-trikovi-shto-treba-da-gi-znaete-kje-vi-go-olesnat-sekojdnevieto-02.jpg

Ако одите на планинарење сами, на непознато место, за да не залутате многу, почнете да се враќате назад кога ќе испиете половина од водата што ја носите. Со ова ќе се осигурате дека нема да останете сами и без вода среде планина.

12-trikovi-shto-treba-da-gi-znaete-kje-vi-go-olesnat-sekojdnevieto-03.jpg

Немојте да ги миете печурките бидејќи апсорбираат многу вода, а ова ќе влијае врз вкусот. Наместо тоа, темелно избришете ги со влажен хартиен бришач.

12-trikovi-shto-treba-da-gi-znaete-kje-vi-go-olesnat-sekojdnevieto-04_copy.jpg

Ако позајмувате нешто на некого (и не сте сигурни дека ќе ви го врати), фотографирајте го пред да му го дадете. Кога ќе ја видите фотката, ќе се потсетите дека треба да си го побарате предметот назад.

12-trikovi-shto-treba-da-gi-znaete-kje-vi-go-olesnat-sekojdnevieto-05_copy.jpg

Ако ви падне парче лушпа во јајцето, најлесно ќе ја извадите со поголем дел од лушпата од јајцето, наместо со виљушка или прст.

12-trikovi-shto-treba-da-gi-znaete-kje-vi-go-olesnat-sekojdnevieto-06.jpg

Пред да одите на настан со многу луѓе со вашите деца, фотографирајте ги со облеката што ќе ја носат. Во случај да се изгубат, ќе можете да ја покажете фотографијата на другите.

12-trikovi-shto-treba-da-gi-znaete-kje-vi-go-olesnat-sekojdnevieto-07.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

12 трикови од штедливи луѓе како да внимавате на секој денар „Не ги фрлам ‘празните’ шишиња од лосионите за тело, туку она што останува на кр...
Зелен чај против лош мирис и уште 6 трикови со кои чевлите ќе ви бидат удобни и ќе личат на нови Долгото одење или стоење во салонки не е секогаш пријатно. По некое време п...
Бев срамежливa 20 години - Како си ја зголемив самодовербата и престанав да се срамам? Секогаш бев она дете кое седи само во клупа. Срам му е да крене рака да одговара...
10 инспиративни жени кои родителите ги изгласаа како посакувани идоли на своите ќерки Ема Вотсон, Мишел Обама и Марија Кири се дел од инспиративните жени кои се доказ...
7 бон-тон правила за во ресторан и на свечени настани Ако сте на свечен настан со шведска маса, едната рака секогаш нека ви биде слобо...
9 работи на кои не треба да штедите ако ви е важен квалитетот Немојте да штедите на продукти за нега на кожа или третмани како маникир или пед...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg