Кратки загатки кои ќе ви ја тестираат логиката и ќе ви го „размрдаат“ умот


Кратки загатки кои ќе ви ја тестираат логиката и ќе ви го „размрдаат“ умот

Ако летово премногу се опуштивте и доволно го одморавте мозокот, време е за мало размрдување.

kratki-zagatki-koi-kje-vi-ja-testiraat-logikata-i-kje-vi-go-razmrdaat-umot-01.jpg

Овие загатки ќе ви ја тестираат логиката и добро ќе ви го истренираат умот за да ве одржат во форма.

Прочитајте ги добро загатките, размислувајте надвор од кутијата и дајте го најдоброто можно решение.

Кратки загатки кои ќе ви ја тестираат логиката и ќе ви го „размрдаат“ умот
 1. 1. Малечката Мери била заробена во замок далеку од дома. Во замокот имало 4 врати, но само една водела до слобода:
  - Во првата има лава што инстантно ќе стопи сè.
  - Во втората има кловн кој ќе претепа до смрт кој и да влезе.
  - Во третата е смртоносно ладно, што секој би се смрзнал кога би влегол.
  - Во четвртата има полицаец кој без размислување би пукал и во маж и во жена.

  Која врата треба да ја одбере за безбедно да излезе од замокот?
  Одговор
 2. 2. Еден дечко отишол во посета на Париз, но не можел веќе да го поднесе погледот кон Ајфеловата кула. Затоа, тој секој ден ручал на едно место од каде што не може да ја гледа.

  Кое е тоа место?
  Одговор
 3. 3. Петар ѝ се јавил на сопругата да ѝ каже дека ќе биде дома во 20:00, а стигнал во 20:05 часот. Тие немале посебни планови, но сепак жената била многу лута за доцнењето.

  Зошто жената се налутила толку многу?
  Одговор
 4. 4. Борјан седел во кафуле и во шолјата нашол мува, па побарал од келнерката да му донесе ново кафе. Откако добил ново кафе и пробал една голтка, се налутил бидејќи сфатил дека е истиот пијалак само ја извадиле мувата.

  Како тој го знаел тоа?
  Одговор
 5. 5. Стефан добил задача да оди на аеродром и да пречека клиент со кој не се познава, не го видел претходно, не е позната личност и не добил опис за него за полесно да го најде. Но, кога го здогледал веднаш го препознал.

  Како е тоа можно?
  Одговор

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Загатки заради кои нема да имате мир додека не најдете решение Истражувањата многупати докажале дека решавањето загатки и логички задачи е искл...
3 загатки кои ќе ги решат само вистинските махери на кои логиката им е... Решавањето загатки ја подобруваат внимателноста и логичкото размислување, па ако...
Загатки кои ќе им бидат лесни само на оние кои се родени „решавачи на ... Најдобрите загатки се оние кои се состојат од секојдневни ситуации или предмети ...