Логичка загатка: Колку нозе има на подот?

Дали размислувате логично и „надвор од кутијата“ или логиката не ви е силна страна? Прочитајте ја убаво оваа загатка и оставете ни го во коментар точниот одговор...

logichna-zagatka-kolku-noze-ima-na-podot-01.jpg

Дали и како дете се обидувавте да решите логички загатки и проблеми? Дури и да не ви се предизвик, зошто да не се забавувате?

Прочитајте ја убаво оваа загатка и обидете се да го дадете точниот одговор:

Влегувате во една соба, а во неа има кревет. На креветот се наоѓаат две крави, четири кучиња, една мачка, една мечка, една гуска, а три кокошки летаат над креветот.

Прашање: Колку нозе има на подот?

За да дојдете до точниот одговор, треба да размислувате и „надвор од кутијата“.

Решението е на следната страница...Би можело да ве интересира:

Загатка што ќе ве измачи: Колку браќа и сестри има во семејството? Дали сте од оние луѓе што сакаат загатки? Прочитајте го прашањето и пробајте да ...
Загатка за деца што ќе ве замисли: За колку време ќе се сетите на одговорот? Оваа загатка е наменета за деца, но веруваме дека и голем број возрасни ќе се по...
Загатка за умни глави: Што купив најпрво? Дали сакате да решавате загатки и досетки? Ако да, тогаш сигурно оваа загатка ќе...
Лесна загатка која сериозно ќе ве збуни: Што може да биде тоа? Оваа загатка прво ќе ве збуни, а кога ќе го видите одговорот сигурно ќе се насме...
Трик прашање: Што може да ја исполни собата, а воопшто не зазема простор? Дали ви одат од рака трик прашањата? Ќе се сетите ли на одговорот на оваа загатк...
Трик прашање: Колку банани можете да изедете? Дали загатките ви се силна страна? Дали сакате забавни трик прашања? Одговорот н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg