8 фото-споредби кои покажуваат зошто треба да ја одбирате облеката според типот на вашето тело

Додека девојките со мали гради и тесни рамена изгледаат добро со маичка со тенки рамки, на оние со поголеми гради многу подобро им стојат маички со дебели рамки.

8-foto-sporedbi-koi-pokazhuvaat-zoshto-treba-da-ja-odbirate-oblekata-spored-tipot-na-vasheto-telo-01.jpg

Колку и да сакаме некое парче облека, ако не е погодно за нашиот тип на тело, не би требало да го купуваме бидејќи никогаш нема да ни стои добро.

Во продолжение можете да погледнете неколку фото-споредби кои многу добро покажуваат зошто.

Девојката на фотографиите има одреден тип на тело и се забележува дека изгледа многу подобро во парчиња облека кои можеби нема да ви стојат вам или на некој друг.

Или, на нејзиниот тип на тело воопшто не одговорат парчињата облека што вам или на некој друг му стојат добро.

Вертикалните линии секогаш изгледаат подобро

Сигурно и самите имате забележано дека вертикалните линии можат да направат да изгледате визуелно послаби, додека хоризонталните го имаат спротивниот ефект.

8-foto-sporedbi-koi-pokazhuvaat-zoshto-treba-da-ja-odbirate-oblekata-spored-tipot-na-vasheto-telo-02.jpg

Блузите со „V“ израз се одлични за девојки со поголеми гради

Овие блузи им стојат одлично на сите, но се особено добар избор за девојки со големи гради.

Блузите со многу висока јака, од друга страна, можат да направат горниот дел од телото да изгледа многу поширок.

8-foto-sporedbi-koi-pokazhuvaat-zoshto-treba-da-ja-odbirate-oblekata-spored-tipot-na-vasheto-telo-03.jpg

Важна е дебелината на рамките

Моделот на фотографиите има поголеми гради и пошироки рамена, што значи изгледа многу подобро со маички со дебели рамки.

Тенките рамки, пак, им стојат подобро на девојки со мали гради и потесни рамена.

8-foto-sporedbi-koi-pokazhuvaat-zoshto-treba-da-ja-odbirate-oblekata-spored-tipot-na-vasheto-telo-04.jpg

Кога одбирате фармерки, немојте слепо да следите трендови

Треба да земете предвид неколку работи кога одбирате панталони, вклучувајќи го и типот на вашето тело.

Ако, на пример, имате тесни колкови а широки рамена, како девојката на фотографиите, многу подобро ќе ви стојат подолги фармерки со широки ногавици.

8-foto-sporedbi-koi-pokazhuvaat-zoshto-treba-da-ja-odbirate-oblekata-spored-tipot-na-vasheto-telo-05.jpg

Внимателно избирајте ги боите на панталоните

Панталоните со дречливи бои и со дезени можат визуелно да ги зголемат нозете, па ќе ви стојат подобро од темни ако имате слаби нозе.

Од друга страна, ако имате пошироки нозе, држете се до потемни, еднобојни модели.

8-foto-sporedbi-koi-pokazhuvaat-zoshto-treba-da-ja-odbirate-oblekata-spored-tipot-na-vasheto-telo-06.jpg

Струкираните фустани им стојат добро на сите

Овие модели ја истакнуваат половината, а можат да ги прикријат „недостатоците“ како стомаче или широки колкови, па изгледаат одлично на секој тип на тело.

Широките фустани, пак, им стојат подобро на слабички девојки.

8-foto-sporedbi-koi-pokazhuvaat-zoshto-treba-da-ja-odbirate-oblekata-spored-tipot-na-vasheto-telo-07.jpg

Важна е и чантата

Чантата може да создаде одлична рамнотежа ако го изберете вистинскиот модел.

Девојката на фотографиите има тесни колкови и широки рамена, па изгледа многу подобро со чанта со долга рачка.

8-foto-sporedbi-koi-pokazhuvaat-zoshto-treba-da-ja-odbirate-oblekata-spored-tipot-na-vasheto-telo-08.jpg

Бојата на чевлите може да направи драстична промена

Чевлите со иста боја како панталоните можат визуелно да ги издолжат вашите нозе.

8-foto-sporedbi-koi-pokazhuvaat-zoshto-treba-da-ja-odbirate-oblekata-spored-tipot-na-vasheto-telo-09.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Mодели на чевли кои изгледаат одлично на Инстаграм, но не се практични во реалноста Легендарните штикли со црвен ѓон на Louboutin се едни од најпосакуваните и денес...
9 модни тајни на Французинките со кои изгледаат стилски, дури и во зима со куп облека Носат капут со поголем број,  не се откажуваат од белите панталони и во зим...
Кроп-топот од ZARА so 3D цветови на градите е хит за лето 2022 – само храбрите девојки знаат да го н... Чини 2.290 денари и е само за храбри девојки - како да го носите ZARA кроп-топот...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg