4-те најубави кули во Истанбул и легендите што ги кријат

Истанбул, живописниот и историски богат град кој се протега и во Европа и во Азија, е познат по своите архитектонски чуда. Меѓу неговите многубројни богатства се и волшебните кули кои го красат неговиот хоризонт, секоја со своја уникатна историја и легенди. 

4-prekrasni-kuli-vo-istanbul-i-legendite-za-niv-01_copy.jpg

Овие архитектонски чуда стојат високи и горди, покажувајќи го богатото културно наследство и историското значење на градот. Секоја кула е доказ за умешноста и креативноста на занаетчиите и архитектите кои ги оживеале.

Овие кули биле сведоци на подемот и падот на империите, а нивните приказни се испреплетени со структурата на градот.

Придружете ни се додека истражуваме 5 прекрасни кули во Истанбул и легендите што ги обвиткуваат, нудејќи поглед во волшебното минато на градот:

Кулата Галата

Стоејќи во срцето на областа Галата, кулата Галата е препознатливо обележје.

Изградена во 14 век од Џеновјаните, оваа прекрасна цилиндрична структура стана синоним за хоризонтот на Истанбул.

Легендата вели дека османлискиот султан Мехмед еднаш се искачил на кулата за да го прегледа градот пред да го освои. Се раскажува дека толку бил пленет од убавината на Истанбул, што пролеал солзи, сфаќајќи ја величественоста што го чека.

Момина кула

Момината кула се наоѓа на мало островче на јужниот влез на Босфорскиот теснец.

Оваа древна кула има бројни легенди поврзани со неа, а најпозната е трагичната приказна за ќерката на султанот.

Се вели дека султанот добил пророштво во кое се предвидува смртта на неговата ќерка од каснување од змија на нејзиниот 18-ти роденден. За да ја заштити, ја изградил кулата.

Меѓутоа, на нејзиниот роденден змија скриена во корпа со овошје фатално ја каснала исполнувајќи го пророштвото.

Анадолски Хисар

Сместена на азиската страна на Истанбул, Анадолски Хисар е кула налик на тврдина која гордо стои покрај Босфорскиот теснец.

Оваа стратешка структура била изградена од отоманскиот султан Бајазит I во 14 век за да го заштити градот од поморски инвазии.

Легендата вели дека за време на нејзината изградба, султанот склучил пакт со џин. Како резултат на тоа, кулата била завршена брзо, но се вели дека џинот барал душа за возврат.

За да гo смири, султанот понудил затвореник, исполнувајќи ја мрачната зделка.

Румелихисар

Сместена на европската страна на Истанбул, Румелихисар, или Румелиска тврдина/Римска тврдина, е прекрасна кула со поглед на Босфорскиот теснец.

Изградена од османлискиот султан Мехмед Освојувачот како подготовка за опсадата на Константинопол, оваа кула била сведок на последното поглавје на Византиската империја.

Според легендата, изградбата на кулата била завршена за само четири месеци, со помош на натприродни сили.

Се вели дека еден османлиски мудрец повикал митско суштество наречено „пери“ кое со волшебна моќ помогнало брзата изградба на кулата.

M. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ќе ве качиме во „кајчето на Лихнида“ и ќе ве одведеме до петте најубави локации во нашиот бисер Охри... Рибарите ги прибираа мрежите. А езерото мирно, душа да си одмориш. И додека убав...
5 грешки кои туристите ги прават во Истанбул Истанбул е голем град во кој сигурно ќе се заљубите! Но, додека го истражувате о...
8 најубави плажи во Хрватска за одмор со мали деца На кои плажи во Хрватска морето е најчисто, плитко, а има и голем број активност...
Предлог за кратко викенд патување: 5 преубави македонски села Овие пет села се само мал дел од богатата ризница на Македонија. Ги има уште мно...
Литохоро во Грција - oдлична опција за љубителите на море и планина, а ќе стигнете за околу 4 часа о... Сместен во подножјето на планината Олимп, Литохоро е живописен град во Грција ко...
5 плажи во Албанија со кристално чисто море (од кои 4 се изолирани) До една од овие плажи се стигнува само со брод, а до другите две мора да пешачит...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg