Маурициус - рајски остров
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
kozmeticarka 12-12-2019


Маурициус - рајски остров

Република Маурициус mauricius-rajski-ostrov-povekjeе островска држава во југозападниот Индиски океан. Први го колонизирале холанѓаните и му го дале името по принцот Маурициј од Насау. Островот...

 

...се наоѓа 900km источно од Мадагаскар. Се до 17 век бил ненаселен, а сега е пренаселен и преставува една од најразвиените афикански земји.

На само 2.045 квадратни километри живеат 1.200.000 жители. На 90% од земјиштето се сади шеќерна трска, но љубезните жители на островот се занимаваат и со туризам и со текстилна индустрија.

mauricius-rajski-ostrov-1

Главен град е Порт Луис, кој мора да го посетите и да уживате во мирните вечерни прошетки, а ако сте повеќе за забава и за тоа има предвиден кварт полн со продавници, ресторани, барови, кино сали и луксузни коцкарници.

mauricius-rajski-ostrov-5

Климата е тропско-океанска, но пријатна преку целата година. Зимите се топли и суви, а летата влажни и жешки. Се разликуваат две сезони - од декември до април трае летото, а од мај до септември, зимата. Идеално време за посета е јули.

mauricius-rajski-ostrov-3

Овој вулкански остров познат е и по изумрената птица додо, чие име е синоим за глупост.

mauricius-rajski-ostrov-7

Тешка околу 23 килограми, птицата додо изумрела набргу по доаѓањето на португалските истражувачи на островот.

Се смета дека неможела да и се спротивстави на агресијата на ловците и нивните кучиња, но и на останатите животни кои го населувале островот со новите народи.

Нешто што секогаш асоцира на Маурициус и нешто за што особено се зборува е тиркизното море, белите песочни плажи, како и коралните гребени кои никого не го оставаат рамнодушен.

Сигурно сте чуле за џиновските листови на водениот лилјан во местото каде што живеат стогодишните желки; тоа е најголемата ботаничка бавча на светот - Sir Seewoosagur Ramgoolam.

mauricius-rajski-ostrov-4

Повеќето жители зборуваат англиски, па комуникацијата не би требало да е проблем.  Храната е разнолична и има по нешто за сечиј вкус, што и не е чудно со оглед на разноликоста на жителите (Африканци, Азијци и Европејци).

mauricius-rajski-ostrov-2

Квалитетот никогаш не е под знак прашање, но за да се уверите во тоа морате да го пробате нивниот специјалитет, Camarons – рак во пикантен сос. Властите на Маурициус не сакаат островот да се претвори во масовно туристичко одредиште, туку да ја задржи ексклузивноста. На островот има многу хотели и вили и тоа ексклузивно опремени.

mauricius-rajski-ostrov-8

Овде е годишен одмор од сништата за повеќето Европејци, но и за туристи од другиот дел на светот. Има бројни атракции како - одење по морското дно, возење со полуподморници, крстарење, нуркање, сурфање, риболов, тенис, голф, па дури и крокодилска фарма... и уште многу, многу работи кои вреди да се видат.

Би можело да ве интересира:

Не го менуваат презимето во брак, големи класни поделби: 15 факти за ж... Постои огромна класна поделба и при првата средба не е чудно Чилеанците да си по...
Топ 10 локали кои треба да ги посетите во Солун Дали посета за Солун може да ви мине без кафе во Les Zazous, Tribeca или El...
10 летни дестинации за сите оние кои сакаат да ги избегнат турканиците... Доколку сте од оние кои сакаат поинтимни места за одмор и патувања и по секоја ц...